БОГ ТА ЗДОРОВ’Я. ВІД СТРЕСІВ, ЯКІ ВБИВАЮТЬ ДО БОГА, ЯКИЙ ДАЄ ЖИТТЯ

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

Всі хвороби від нервів, -так, абсолютно справедливо говорять в народі. Кожен лікар підтвердить  цю істину.

РОЗДІЛ 1. ВЕЛИКА ТИША

«І знялася ось буря велика, а хвилі вливалися в човен, аж човен водою вже був переповнився! А Він спав на кормі на подушці… І вони розбудили Його та й сказали Йому: Учителю, чи Тобі байдуже, що ми гинемо?…» (Мар.4:37,38).

Велика буря, а Христос з учнями в човні пливе через цю бурю на морі. Сила шторму така, що човен вже заливає водою. Прошу помітити, шо в цьому морському транспорті знаходяться рибарі, яких просто так не налякаєш. Учні запанікували, видно було з чого. Будять Христа, який собі мирно спить, дорікають Йому в байдужості і кричать про небезпеку смерті. «Ми гинемо, хіба ти не бачиш?» — волають учні Спасителя.

Яким чином ця історія про Христа в човні та Його переляканих учнів має відношення до нас? Очевидно, що велика буря – це символ нашого життя. Хіба ми не переживаємо бурі, шторми, складні обставини, самотність та ворожість, холодність та байдужість, зраду та страшенний егоїзм тих, хот поруч з нами?

РОЗДІЛ 2. МОЯ ІСТОРІЯ І НЕ ЛИШЕ МОЯ

Я активно та щиро служу Богові, намагаюся віддаватися на повну. І тут я, раптом, відчуваю, що прокидаюсь з самого ранку і вже сильно стомлений. Так продовжувалося пару місяців, поки я, після тривалих молитов, не пішов здаватися невропатологу. Лікар пояснив, щоби я йому не розповідав про свій здоровий спосіб життя, він знає точно, що у мене здоровий спосіб життя, окрім стресів. Невропатолог на той раз допоміг  мені позбавитися від такого  стану. Але ж потім, через декілька років, знов потрапив до лікаря вже з проблемою, яка пов’язана з судинами. І знов запитую лікаря, — що ж зі  мною не так? Вже інший лікар промовив, що я не маю відпочинку, перевантажую себе постійно і таким чином, живу в хронічному стресі. Я вже і не знав, що думати, а потім слухав інтерв’ю  з дуже відомим та сучасним пастором, який кожного ранку пробігав велику відстань, але потрапив під скальпель кардіохірурга, через великі проблеми  з серцем. І знов питання, — як же таке могло бути? Хірург пояснив,- ваше серце вбиває стрес. Як же ж так?

Ап. Павло, в Біблії, звертається до молодого колеги і просить його постійно робити ту саму духовну вправу: «Уважай на самого себе та на науку, тримайся цього. Бо чинячи так, ти спасеш і самого себе, і тих, хто тебе слухає!» (1Тим.4:16). Ось цим ми, власно, і займимося, спробуємо зазирнути в свою душу.

В чому ж була моя проблема?

  • Не відпочивав. А Бог наказує мати відпочинок. День спокою.
  • Не делегував повноваження. Елементарно. Не треба бути великим начальником, щоби навчатися передавати повноваження ближнім. Типово, коли мама сама миє посуд при дорослих дітях, бо вона ж це зробить краще. Наші люди себе не бережуть. Коли людина, а це моя історія, взвалює на себе багато обов’язків, це дорога до стресу.
  • Не вірні реакції на людей, які поруч. Все настільки брав близько до серця. Пам’ятаю, одна жінка прийшла і холодним голосом промовила, а ти не пастор, мені це Бог відкрив. І я помираю зі страху. Тепер мене такі речі не беруть. Я би запитав, — а з чого ви зробили такі висновки? Менше вразливості. Робіть свою – Божу справу, а якщо люди не задоволені, хай пояснюють, чому вони так думають.

Я став до всього ставитися, як мене навчає Ап. Павло в  Біблії. «А для мене то найменше, щоб судили мене ви чи суд людський, бо я й сам не суджу себе. Я бо проти себе нічого не знаю, але цим не виправдуюсь; Той же, Хто судить мене, то Господь» (1Кор.4:3,4).

РОЗДІЛ 3. БІБЛІЯ ПРО ВЗАЄМОДІЮ МІЖ ТІЛОМ ТА ДУХОМ

«Серце радісне добре лікує, а пригноблений дух сушить кості» (Пр.17:22).

Пам’ятаєте, ще з дитинства нам постійно повторювали в здоровому тілі здоровий дух, вибачте, але це повна маячня. Здоровезний Самсон, був найсильніший чоловік, але мав хворий дух, маючі постійні проблеми з Богом. Вкрай неслухняна Творцеві людина. Пам’ятаю, як одна моя доволі близька родичка, вже не молода жінка ,знайшла собі чоловіка, який вів супер здоровий спосіб життя. І йогою годинами займався, і на  городі цілий день вирощував екологічно чисті продукти, і бігав і плавав, але характер такий мав, що родичка, вона невіруючою була, розлучилася з ним бо не витримувала. Ось які історію пригадую, коли мені розповідають, що здорове тіло несе здоровий дух. В здоровому тілі здорове лише тіло, а здоровий дух, це те, що впливає на все, в тому числі, і на здоров’я тіло. То ж, важливий висновок, — спочатку здоров’я духа, а потім вже здоров’я тіла. Християни справедливо говорять,  — в здоровому дусі здорове тіло.

РОЗДІЛ 4. ШКІДЛИВИЙ ВПЛИВ СТРЕСІВ, РОЗБИТОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ НА ЗДОРОВ’Я

Христос продовжує спати, а учні з переляку кричати. Вони  переживають сильний стрес. А можливо це добре та закономірно мати стрес?

1. Імунна система. Почнемо, навіть, не з першого пункту, а з ключового удару, який завдає стрес – імунна  система.  Бог  вклав в нас мудру захисну систему, яку ми стресами руйнуємо. 2. Часті застуди; 3. Шкірні захворювання; 4. Головні болі; 5. Нестабільна вага; 6. Шлунково-кишкові розлади; 7. Випадання волосся; 8. Розсіяна увага; 9. Зниження сексуального потягу; 10. Серцево-судинні захворювання; 11.  Проблеми зі сном. Наведемо цитату зі статті «Регулярні стреси руйнують мозок – вчені»: «Під час стресових ситуацій в крові збільшується вміст «гормону стресу» кортизолу. Він і є причиною загибелі нервових клітин. Причому лікарі виявили цікаву особливість організму. Наші хвилювання ніяк не впливають на формування нових нейронів. Однак вижити цим клітинам після чергового сплеску емоцій зовсім нелегко. За результатами досліджень, приблизно третина з них гине… Виходить свого роду замкнуте коло. Стрес стає приводом для вироблення гормону, який вбиває нервові клітини. А боротися з новими переживаннями все складніше, тому що опірність знижується. Кожен новий зрив все небезпечніший для здоров’я» https://www.segodnya.ua/ua/lifestyle/food_wellness/regulyarnye-stressy-razrushayut-mozg-uchenye-1030032.html

ЯК ЖЕ МИ ПОТРАПЛЯЄМО В СТРЕС?

Давайте зрозуміємо, що всі наші проблеми не від складних обставин, а від невірних реакцій. Виходить, що стрес це наше ставлення до проблеми.

Які варіанти невірних реакцій? І які реакції створюють стрес?

РОЗДІЛ 6. ПРОДОВЖЕННЯ ІСТОРІЇ ПРО ШТОРМ, АБО В ПОШУКАХ ВЕЛИКОЇ ТИШІ?

З усіма проблемами, які створюють стреси, ми би подалися до психологів. Нам би, напевно, дали би заспокійливе і це би дійсно трохи допомогло, але ж, ці заспокійливі не прибирають першопричину, а першопричина, як ми вже говорили, це наше відношення, наші реакції на події і це те, на що ми можемо опертися в нелегкі часи.

Отже, перша порада, яку я почув від психологів, вживайте заспокійливе. Але це все одно, що приймати ліки від виразки шлунку, але щоденно харчуватися в Макдональдсі.

Друга порада від психологів – порахуйте до чотирьох і подякуйте Всесвіт. А хто такий цей Всесвіт? Як людині звертатися до чогось абстрактного? Дякую культура та мистецтво, дякую всім прекрасним ідеям та всьому людству, дякую дерева та квіти, за всю вашу красу. Спробуйте. Цікаво, допоможе?

Психолог може вам допомогти, але це буде, здебільшого, хімічна допомога. Нам потрібна духовна допомога. Давайте по черзі подивимося, що ж треба робити, щоби вийти з стресового стану?

ВИХОДИМО ЗІ СТРЕСІВ

  1. Зрозуміти, що ми повинні себе берегти, берегти наше тіло, яке є храмом Духа Святого. І берегти можемо ми лише самі. Берегти – це означає навчатися правильно реагувати на стреси та перевантаження.
  2. Покладатися на Бога. Пам’ятати, що він є АВВА – татусь. Так могла тільки дитина, причому мова іде про маленьку дитину, звертається до свого любого таточка – так і переводиться слово «Авва». «А що ви сини, Бог послав у ваші серця Духа Сина Свого, що викликує: Авва, Отче!» (Гал.4:6). А раз таточка, то і ми знаходимося в спокої, в покладанні своїх проблем на Бога. У Бога і так все під контролем. Він не може змінити весь світ, в якому ми знаходимося, але Він може саме зараз заспокоїти бурю.

Повернемося до нашої історії. Що ж далі відбувалося з учнями в човні, який заливало водою? «Тоді Він устав, і вітрові заборонив, і до моря сказав: Мовчи, перестань! І стих вітер, і тиша велика настала… І сказав Він до них: Чого ви такі полохливі? Чому віри не маєте? А вони налякалися страхом великим, і говорили один до одного: Хто ж це такий, що вітер і море слухняні Йому?» (Мар.4:39-41).

Біблія говорить нам, що Творець настільки нас знає, що Ним порахована кожна волосинка на нашій голові. Вченні вважають, що в середньому у людини на голові 250 000 волосин. І Він знає кожну. То ж, Бог бачить ту бурю складних життевих обставин. «Але навіть волосся вам на голові пораховане все. Не бійтесь: вартніші ви за багатьох горобців!» (Лук.12:7).

В усіх обставинах намацуй (руск. нащупай Бога). Чому таке дивне слово «намацать»? А тому що ми в темряві коли в гніві. Гнів це як виключити світло. Образа, це так само виключити Боже світло. А чи ви знаєте, що ми або віддаляємося від Бога, або наближаємося? Гнів, образа, відчай, віддаляє нас від Бога. А коли ми починаємо думати про Бога та говорити  з ним, молитися, ми наближаємося. «Наблизьтесь до Бога, то й Бог наблизиться до вас. Очистьте руки, грішні, та серця освятіть, двоєдушні!» (Як.4:8). Шукайте Бога! «Візьміть на себе ярмо Моє, і навчіться від Мене, бо Я тихий і серцем покірливий, і знайдете спокій душам своїм» (Матв.11:29).

  1. Шукайте спокою! «Хто бо ввійшов був у Його відпочинок, то й той відпочив від учинків своїх, як і Бог від Своїх» (Євр.4:10). Як ми можемо увійти у спокій Божий? Перше – це антистресова молитва, яка складається ся з двох частин.
  • Таємниця антистресової молитви.

Я міг би просто вам порадити молитися, але молитва від молитви відрізняється. Ось наприклад молитви, в яких мі відкриваєм Богові стан нашої душі. Можна просто ридати і розповідати, як все погано. І Бог неодмінно вислухає, підтримає. Умовно назвемо це першою частиною молитви, коли нам важливо все розповісти Богові. Але в молитві ще треба дякувати за те, що Бог дає нам найкраще, що труднощі загартовують нас, просити, щоби ми бачили, відчували Божу підтримку і просити сил воскреслого Христа, щоби нам, навіть, з подякою Богові, проходити всі випробовування, всі стреси цього непростого життя. І така молитва це є неодмінна друга частина, саме вона антистресова. Ось як молиться цар Давид, у якого все життя, це були суцільні стреси. Частина 1 – жалітися перед Богом, розповісти Йому все, що на душі, зняти весь тягар: «Бо пси оточили мене… обліг мене натовп злочинців, прокололи вони мої руки та ноги мої… Я висох, рахую всі кості свої, а вони придивляються й бачать нещастя в мені!» (Пс.21:17,18). А ось друга частина: «А Ти, Господи, не віддаляйся, Допомого моя, поспіши ж мені на оборону! Від меча збережи мою душу, одиначку мою з руки пса! Спаси мене від пащі лев’ячої, а вбогу мою від рогів буйволів. Я звіщатиму Ймення Твоє своїм браттям, буду хвалити Тебе серед збору!» (Пс.21:20-23). Якщо ви зупинитеся лише на першій частині, ви не налаштуєтеся на Бога з іншого боку, на Бога, Який дає силу і підтримує.

Зверніть увагу, що учні відкрили свої страхи, коли в човні тільки збільшувалася вода а буря ніяк не вщухала. Вони щиро поділилися зі Спасителем, але це ніяк їм не  допомогло, поки Христос не почав діяти. Ісусе, повинні були молитися учні, — допоможи нам непохитно вірити в Твою допомогу, в Твій захист. Зупини цю бурю!

Стрес – це життя без Бога, це сумнів в те, що Бог допомагає кожної хвилини, це забування про Бога. Ви скажете, чого ж ти, як пастор, потрапив до стресу? Правильне питання. Тому що не довіряв Богові, вважав, що я сам все зроблю, ледь не за Нього. Так, багато працюй, але відпочинок, сім’я, бо все не встигнеш все одно, а  стрес буде накопичуватися і руйнувати  та руйнувати наше життя.

«Ні про що не турбуйтесь, а в усьому нехай виявляються Богові ваші бажання молитвою й проханням з подякою. І мир Божий, що вищий від усякого розуму, хай береже серця ваші та ваші думки у Христі Ісусі» (Фил.4:6,7).

ПИТАННЯ: 1. Що є стрес? 2. Чому і як стрес руйнує наш організм, наше тіло? 3. Чи вірне ствердження, що в здоровому тілі здоровий дух? Якщо ви не згодні то чому? 4. Часто з вами буває так, що ви перебуваєте в стресі і що ви тоді відчуваєте і чи згадуєте про Бога? 5. Назвіть 4 помилкові реакції на складні обставини, які нам створюють стрес? 6. Ключові думки, як позбавитися стресу? 7. Як вам вдається долати стрес? 8. Як ввійти в стан спокою і поділіться власним досвідом, як мати спокій  в складних обставинах? 9. Чи більше в християнському житті перемог над стресом чи поразок? 10. Яку грань в темі, в проповіді ви би для себе особливо підкреслили?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *