ДОЛГОТЕРПЕНИЕ — ПУТЬ К СОВЕРШЕНСТВУ. (українською мовою) ПОСЛАННЯ ЯКОВА 5 РОЗДІЛ 7 – 11 ВІРШІ.

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

«Отож, браття, довготерпіть аж до приходу Господа! Ось чекає рільник дорогоцінного плоду землі, довготерпить за нього, аж поки одержить дощ ранній та пізній. Довготерпіть же й ви, зміцніть серця ваші, бо наблизився прихід Господній!» (Як.5:7,8). Бог, через Якова, дає нам ще одну велику та важливу тему – довготерпіння. Важливість та практичність цієї теми важко переоцінити. То ж, спробуємо розібратися.

РОЗДІЛ 1. ВАЖЛИВІСТЬ ТА ОБМЕЖЕННІСТЬ ТЕРПІННЯ

Ледь не кожного тижня мені доводиться чути, як люди говорять, — я вже не витримую! Не витримую ситуацію на роботі. Не витримую сімейну атмосферу. Не витримую напруження життєвого. Я просто не витримую. Добре розумію цих людей. Життя вимагає великого терпіння, бо нас оточують складні ситуації та, здебільшого, неприємні люди.

Терпіння в повсякденному житті. Давайте подивимося на наше життя. Коли приходить хвороба іноді треба терпіти. Зубний біль та відвідання стоматолога. Батько моєї дружини все повторював, — буду терпіти зубний біль, можливо зуб збережу, а так всі повиривають. І терпів. Сімейне життя не можливе без терпіння. Ми терпимо недоліки один одного, з терпінням пояснюємо, що не так в поведінці нашої другої половини. Далі з’являються діти і запасайтесь великим терпінням. Чого тільки варті уроки, які треба робити з дитиною? А якщо дитина не одна? Терпіння нам потрібне на кожен день, тому що дня не проходить, щоби ми не були в обставинах, де потрібно довготерпіння. Навіть елементарно в розмові, коли людина нас не розуміє. Ти що, не розумієш, я ж тобі вже три рази пояснив?!! Хтось знаходиться в надскладних обставинах. У когось робота, яку не любить і доволі неприємний колектив. І у всіх нас є межа. Одного разу терпіння лопається.

З чим ми можемо порівняти терпіння? З натягнутою струною.

Ось три правила, щоби все правильно поставити струни.

 • Щоб уникнути пошкодження, стежте за натягом струни.
 • Тримайте набір струн про запас, струна може лопнути в будь-який момент.
 • Не бийте по струнах занадто сильно, гострий кінець розірваної струни може поранити шкіру.

Ми народжуємося з терпінням, яке Бог, так би мовити, вставляє в нашу душу. Терпіння – це ні що інше, як воля. Кожна людина має терпіння, але питання в тім, на скільки ж цього терпіння вистачає. Все наше терпіння має кінець. Воно закінчується тоді, коли вже не витримує нервова система, коли все наше єство вже не може переносити всі ті навантаження психологічні чи фізичні, які випадають нам на долю.

Ще з стародавніх часів філософи говорили про важливість терпіння. Філософська школа стоїків вважала, що ледь не найбільшою цінністю людини є довготерпіння. В епоху просвітництва Руссо промовляв, — Терпіння гірке, але плід його солодкий. (Жан-Жак Руссо). А ось і народне прислів’я: «Без терпіння немає вміння».

І все ж таки, оскільки терпіння є обмежене, ми подивимося біблійний приклад обмеженості терпіння.

ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРПІННЯ. Згідно словника Ожегова: «Терпіти — (1) покірливо і стійко переносити що-небудь (страждання, біль, неприємне, небажане); (2) миритися з наявністю і існуванням когось / чогось. Як правило, людина терпить не просто так, а терпить тому що є певна мета. Треба перетерпіти біль. Треба терпіти складні обставини, щоби досягти мети. Я постійно займаюсь тим, що працюю над звичками, і скажу щиро, більшість звичок набувається через певне терпіння. Тут терпіння заради добрих змін в характері. Терплю, коли дитина щось не розуміє і їй треба повторювати 40 разів. Терплю заради любові. Отже, здебільшого, ми терпимо заради чогось.

ПОЧНЕМО З ТЕРПІННЯ БОГА. Бог є Богом терпіння. «І перейшов Господь перед лицем його, та й викликнув: Господь, Господь, Бог милосердний, і милостивий, довготерпеливий, і многомилостивий та правдивий» (Вих.34:6). Бог терпить всіх нас глобально. З нашими гріхами, з нашим небажанням слухатися Бога. А скільки Бог терпить людей, які не хочуть і чути про нього? Бог дає їм життя, дає сонечко і дощ, забезпечує всім для життя, підтримує кожний стук серця, а люди Йому кажуть – НІ! І Бог робить все можливе, щоби порятувати, спасти кожну людину. Велике Боже терпіння це фон нашого життя. Приберіть терпіння Бога і всім нам кінець. Земля припине своє існування.

РОЗДІЛ 2. ЕТАПИ ЗАКІНЧЕННЯ ТЕРПІННЯ ТА ПАДІННЯ САУЛА

І ось терпіння закінчується, а воно, рано чи пізно, насправді закінчується. При чому воно закінчується в декілька етапів. Пророк Самуїл попереджає першого царя Ізраїлся Саула, — коли прийдеш в Галгал дочекайся мене і я тобі потім скажу, що робити: «І зійдеш ти передо мною до Ґілґалу, а я зійду до тебе, щоб принести цілопалення, щоб приносити мирні жертви. Сім день будеш чекати, аж поки прийду я до тебе, і завідомлю тебе, що будеш робити» (1Сам.10:8). Чекай 7 днів і я прийду, — говорить пророк Самуїл, — і принесу Богові жертву.

1-й ЕТАП. Терпіння ще є, але воно на межі. Саул поки що слухається, але вже починає бачити, що все пішло не так. Люди починають тікати.

2-й ЕТАП. Терпіння починає натягуватися, як струна. Саул напружено чекає і бачить, як активно розбігаються ввід нього люди. Агов! Лишенько! Що робити? Я втрачаю владу та авторитет! Паніка! «І чекав він сім день умовленого часу, що призначив Самуїл, та Самуїл не прийшов до Ґілґалу, і народ став розбігатися від нього» (1Сам.13:8). На цьому етапі терпіння натягується, я напружуюся, тому що накопичується негативні думки, скажімо простіше, негатив. Загально відомо, що думки породжують енергію? Якщо у тебе добрі думки, то людина стає якоюсь жвавою, енергійною, радісною, врешті решт. Якщо сумні думки, то і енергії немає, безсилля. Ось чому образа паралізує і забирає енергію. А коли терпиш щось негативне, то чекай вибух, тому що накопичується негативна енергія і вона нікуди не дівається.

3-й ЕТАП. Струна лопається. «І сказав Саул: Приведіть до мене призначене на цілопалення та мирні жертви. І він приніс цілопалення. І сталося, як скінчив він приносити цілопалення, то ось приходить Самуїл. І вийшов Саул, щоб зустріти його, щоб привітати його» (1Сам.13:9-10).

Безліч злочинів скоюються через відсутність терпіння, тоді, коли лопається струна. Люди ламають свої долі через відсутність терпіння. А скільки людей так і не набули знання, не стали тим, кім хотіли, через відсутність довготерпіння? Трохи потерпіли і кинули. Я веду різні школи і бачу дві категорії людей: одні навчаються до кінця, інші кидають. Як ви гадаєте, що отримають ті, хто кидають школи, курси, кидають те, що для них важливе? Відповідь правильна – нічого. Відповідь ще більш глибока, — не просто нічого, а втрачають можливість стати тим, ким задумав їх Бог, набути ті знання, які нас змінять. Так і живе багато людей, не вивчивши англійську мову, хоча мріяли, на зайнявшись спортом, хоча розуміють, що це для здоров’я конче необхідно, не опанувавши ті знання, які би допомогли і їм розвинутися і іншим допомагати. Через відсутність терпіння люди дуже обмежують своє життя і чинять спротив волі Божій.

РОЗДІЛ 3. ЩО РОБИТИ, КОЛИ ТЕРПІННЯ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ?

Ледь не всі заповіді побудовані на терпінні. Наприклад, як можна любити без терпіння? Скільки ж ми, навіть, наших власних дітей терпимо? Терпимо тому що любимо. Як можна не брехати, врешті решт, без терпіння? Як можна надіятися без терпіння? Яка може бути святість без терпіння? Та і просто, не застрелитися ж нам, від великої кількості випробувань цього життя. То ж, виходить, що терпіння, це каркас життя,

Який же вихід, якщо терпіння наше обмежено, коли закінчується?

Давайте згадаємо базовий принцип, — довготерпіння може бути тільки в Дусі Святому, коли Бог дає нам Самого Себе, Свою силу. А вже Дух Святий в нас породжує довготерпіння: «А плід духа: любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра» (Гал.5:22).

 1. Струсити думки, як отруйну гадюку. Не накопичуйте негативні думки. Струшуйте з себе всі думки, які в вас накопичуються. Як Ап. Павло струшував з себе змію. «Як Павло ж назбирав купу хмизу та й поклав на огонь, змія вискочила через жар, і почепилась на руку йому…» (Дiї.28:3). Перша ознака, що до вас причепилася та гадюка, — ви починаєте вибухати, обурюватися і дратуватися. Це вже час насторожитися і знати, це перший сигнал, що буде вибух.
 2. Віддати ту проблему Богові. «Покладіть на Нього всю вашу журбу, бо Він опікується вами!» (1Петр.5:7). Негайно моліться! Просіть, щоби Бог прибрав від вас напруження і посилив довготерпіння, яке ми вже отримали в Дусі Святому. Н
 3. Щиро собі сказати, що моє терпіння закінчується.
 4. Також не будемо забувати, що найкращим та правильним мотивом любові є довготерпіння: «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається» (1Кор.13:4). Цікаво, що першою ознакою любові – є довготерпіння. Визначьтеся заради чого ви терпите. Подумайте про те, заради чого ви повинні терпіти. Якщо вам терпіти немає заради чого, у вас, запевняю, нічого не вийде і ви, рано чи пізно, зірветеся.

Наше довготерпіння базується на вірі в Бога, в Його любов та досконалість.

РОЗДІЛ 4. ТЕРПІННЯ, ЯКЕ ВЕДЕ ДО ДОСКОНАЛОСТІ

Біблія навчає, що терпіння веде нас до досконалості. «А терпеливість нехай має чин досконалий, щоб ви досконалі та бездоганні були, і недостачі ні в чому не мали» (Як.1:4).

І ще один важний момент, — саме терпіння веде нас до досконалості. Яким чином терпіння веде до досконалості? Все, що наближає нас до досконалого Бога робить нас досконалими. Якщо ми відчуваємо свою слабкість і дужче тримаємося за Бога – оце і є досконалість. Досконалість не в нас, а нашому триманні за досконалого Бога.

Терпіти дітей та другу половину. Терпіти складні обставини та шефа на роботі. Терпіти неприємних сусідів та біль, коли проблема зі здоров’ям. Складається таке враження, що терпіння це звичайний фон нашого життя.

Коли ми кличемо довготерпіння у Бога треба пам’ятати, що би огорнуті такою допомогою в любові та довготерпінні. Судіть самі. Бог Отець терпить нас і робить все, щоби давати нам час для духовного зростання та розвитку віри. Сам Христос пройшов всі спокуси, терпів, і, відповідно, може нам допомогти в терпінні. Дух Святий продовжує працювати над нашим терпінням з великою довготерпеливістю. Тобто вся Свята Трійця працює над нашим спасінням та довготерпінням. Хіба сама ця думка не діє надихаючи?

РОЗДІЛ 4. ВИХІД З НЕПРАВИЛЬНОГО ТЕРПІННЯ

Давайте наведемо приклади невірного, помилкового терпіння.

 1. Пасивне терпіння. Ап. Павло говорить, звертаючись до рабів, — якщо можете звільнитися тоді звільняйтеся. Коли, скажімо, чоловік знущається над дружиною, а вона мовчить і нічого йому не говорить, вважаючи, що це і є терпіння. Це помилкове терпіння. Уявіть собі Христа, Який ходить по землі і мовчки так все терпить? Ні, бачимо, що спаситель постійно говорив людям правду. Згадайте лише Його звернення до фарисеїв. Але, коли ми розмовляємо, в самому тоні, в самих словах у нас повинно бути терпіння.
 2. Накопичення зла та роздратування. Струна постійно напружується, натягується і ось ось лопне, про що ми вже говорили.
 3. Терпіння без молитви. Молитва може продовжити терпіння. Продовжує терпіння лише Бог. Якщо ви не підключитеся до джерела довготерпіння ви гарантовано зірветеся.
 4. Звичка не терпіти. Цар Саул, історію якого ми вже розповідали, був людиною, яка уособлювала в собі суцільне нетерпіння. Йому стало заздрісно, що Давида хвалили значно краще ніж його і він став переслідувати Давида. Йому треба з’ясувати духовні таємниці і він звертався не до Бога, а до бабці, яка викликає мертвих, що є смертний гріх. І в чому його звинувачує Бог? В непослуху. А чи можна сказати, що відсутність терпіння пов’язана з послухом? Якщо, терпіння – це християнська, праведна реакція на складні обставини, тоді ми, тікаючи від обставин, які дає нам Бог, тікаємо від волі Божої. Таким чином, вся історія царя Саула, це історія нетерпіння. Можна сказати, що він так і не навчився терпіти заради Бога, тому програв, тому втратив свою найкращу долю.
 5. Терпіння без духовних роздумів. Наприклад, Біблія говорить, якщо ми страждаємо і в цей час роздумуємо, розважаємо про страждання Христа, то сама ця думка нас повинна вже духовно підтримати.

РОЗДІЛ 5. ТЕРПІННЯ ДО ОБСТАВИН І ТЕРПІННЯ ДО ЛЮДЕЙ

Далі Яков нас вчить, щоби ми терпіли один одного. «Не нарікайте один на одного, браття, щоб вас не засуджено, он Суддя стоїть перед дверима! Візьміть, браття, пророків за приклад страждання та довготерпіння, вони промовляли Господнім Ім’ям! Отож, за блаженних ми маємо тих, хто витерпів.» (Як.5:9-10).

Цікаво дізнатися, що в Біблії використовується два слова, які означають довготерпіння.

 • Терпіння по відношенню до подій. Грецьке слово «hupomеnо» (хупом) означає проходити через щось, піддаватися випробуванням, переносити труднощі, страждати, зазнавати. Воно описує стійкість і здатність перенесення бід, труднощів, і різного роду утисків: Римлян 12:12 «… тіштесь надією, утиски терпіть, перебувайте в молитві ». Вираз «утиски терпіть» дослівно перекладається як «переносите скорботи гідно».
 • Терпіння по відношенню до людей. Грецьке слово «makrothumia» (макротумія) дослівно перекладається як «багатостраждальний» і в тексті найчастіше означає витримку, витривалість, довготерпіння і багатостраждальний. Воно описує великодушність, довготерпіння і поблажливість по відношенню до людини і її поведінки. Це слово найчастіше використовується в Біблії для опису Божого терпіння по відношенню до людства. Слово Боже закликає всіх християн також бути довготерпеливими, наприклад, в тому місці яке ми розбираємо.

То ж, друге значення показує нам важливість терпіти іншу людину. Що може нам допомогти терпіти інших людей?

 • Я терплю, але хтось же і мене терпить. Я ж не досконала людина.
 • Бог мене терпить, то чому ж я не можу терпіти інших.
 • Якщо Бог терпеливо працює над іншими і дає мені для цього силу, то чому яч не можу терпіти інших?

Ви чули про Йовове терпіння та бачили Господній кінець його, що вельми Господь милостивий та щедрий» (Як.5:11). Великий праведник Йов, перетерпів всі страждання. Втратив свій капітал, дітей, худобу, та, власно, і здоров’я, але терпів з думкою: «І встав Йов, і роздер плаща свого, й обстриг свою голову, та й упав на землю, і поклонився, та й сказав: Я вийшов нагий із утроби матері своєї, і нагий повернусь туди, в землю! Господь дав, і Господь узяв… Нехай буде благословенне Господнє Ім’я! При всьому цьому Йов не згрішив, і не сказав на Бога нічого безумного!» (Йов.1:20-22).

Кінець цієї людини був вельми благословенним. Бог йому все повернув і ця праведна людина була прославлена. Бог, через Якова радить нам брати приклад з великих праведників і в усіх обставинах триматися за Бога, прославляти його Ім’я і мужньо проходити всі випробування, з великим терпінням, тому що Бог не дасть більше ніж ми можемо перенести та завжди нас підтримає, даючи нам безмежне довготерпіння.

ПИТАННЯ: 1) Чому так важливе терпіння і з чим ми можемо порявняти необхідність терпіти? 2) Ви згодні з тим, що у людини терпіння обмежене? Наведіть приклад, як у вас закінчувалося терпіння і ви, відверто, зривалися? 3) Давайте спробуємо визначити, що таке терпіння? 4) Розкажіть про етапи втрачання терпіння на прикладі Саула та пророка Самуїла? 5) Саме через терпіння ми можемо досягти того, що хоче дати нам Бог. Я згадував про тих людей, які кидали навчання і так не досягали того, що їм приготував Бог. У вас були такі моменти, що ви щось важливе для себе кинули і шкодуєте? Чи плануєте повернутися? 6) Чому сказано в Біблії, що терпіння веде до досконалості? 7) Як перейти з терпіння на довготерпіння? 8) Які неправильні, помилкові форми терпіння? 9) В яких сферах у вас проблеми з терпінням? Над чим плануєте працювати в собі по цій темі? І яким чином?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *