НАЙБІЛЬШИЙ ПОДАРУНОК ВІД БОГА, АБО ПРО СВЯТО ТРІЙЦІ

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

І ось так кожний рік знов і знов переосмислюю події свята Трійці і значення Духа Святого, а міг би і якусь стареньку проповідь взяти. Ні, з кожним роком, я стаю доросліше, щось краще усвідомлюю, на щось змінюю свої погляди, і ось, прийшов час, коли знов треба зупинитися, щоби подумати про те, чому ж Дух Святий зійшов і що такого над важливого в цьому святі Трійця, яке ніякого відношення до зелених гілок не має?

П’ятидесятниця. Сама назва свята дуже дивна. Чому саме така цифра покладена в основу?

На п’ятдесятий день після виходу з Єгипту євреї отримали заповіді, в тому числі, і 10 заповідей. Це свято і сьогодні в Іудаїзмі носить назву «Шавуот». І саме на цей день всі євреї чоловічої статі повинні були прийти на поклоніння до Єрусалимського храму.

Саме в цей день євреї приходили в храм, щоби подякувати за урожай і це було через 50 днів після принесення першого снопу.

Через 50 днів після Пасхи євреї святкували п’ятидесятницю. Християни ж святкують свято П’ятидесятниці на 50 день після воскресіння Христа.

Саме на п’ятидесятницю на Апостолів зійшов Дух Святий.

Саме в цей день народилася церква.

РОЗДІЛ 1. НАГАДАЄМО ПОДІЮ

Сидять учні в Єрусалимі і чекають, як Христос і говорив, — чекайте і ви приймете великий подарунок, найважливіший подарунок який приймають християнин. «А зібравшися з ними, Він звелів, щоб вони не відходили з Єрусалиму, а чекали обітниці Отчої, що про неї казав ви чули від Мене» (Дiї.1:4). І що ж це за подарунок такий, від якого у нас повинен захопити дух? Це Бог, який входить в людину. А чи це можливо і для чого це потрібно? Давайте по черзі, пункт за пунктом, будемо розбиратися.

В Єрусалим ідуть багато прочани і вся вони, по єврейській традиції приходять до храму, щоби вклонитися Богові. Цей святковий візит до храму був обов’язковий для всіх євреїв де би вони не жили, бо так сказав Бог. І ось, на знак послуху, євреї дійсно приходить на поклоніння Богові. І що ж? Створився такий гуркіт, такий шум, що він привернув увагу всіх, хто прийшов. Вони прийшли до храму і саме в храмі повинні відбуватися найважливіші релігійні події. Так, як завжди, приносили жертви, а тут в іншому місці шум, це що означає, що тепер не храм центр поклоніння Богу? Саме так. Тепер не іудейська віра, а віра християнська несе людям істину, бо там де Бог, там де Дух Божий, Дух Святий там і істина. Не храм, а ось та горниця, в якій сидять учні. І все тому, що центр поклоніння там де Дух Святий!

«Коли ж почався день П’ятдесятниці, всі вони однодушно знаходилися вкупі. І нагло зчинився шум із неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони» (Дiї.2:1,2).

Створився сильний шум і цей шум тоді привернув увагу саме до християн. А що ж зараз? Нам потрібен шум? Та ні. Тепер те, що може привернути увагу це коли ми робимо дві речі – говоримо людям про Христа і живемо так, як навчав Христос. Бо якщо ми говоримо про Христа а самі так не живемо то ми лише відштовхуємо людей від Бога. А якщо тільки живемо і не говоримо, люди будуть думати, що просто ми такий собі порядний виняток, і це до Бога відношення не має. Мій свіжий приклад. Іду машиною і починається просто злива. На зупинці стоять молода жіночка з дитиною і чоловік. Я зупиняюсь і прошу сідати в машину. Підвезу куди треба просто так. Дорогою говоримо про виховання дітей. Пояснюю, що я християнин, що у мене четверо своїх і що з Богом чудово дітей виховувати. Приїхали до автовокзалу. Вони виходять і дають мені гроші. Категорично відмовляюся і пояснюю, що я їх довіз не за гроші, а заради Ісуса Христа. Ви би бачили їх очі? Доречи, знаєте, хто мене підштовхнув до таких дій? Дух Святий. То ж, треба і говорити і робити, одне без іншого помилка! «Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла, та прославляли Отця вашого, що на небі» (Матв.5:16).

То ж шум привернув увагу. А Коли прочани прибігли то вони ще і побачили. Шум почули, А вогонь побачили. «І з’явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав. Перебували ж в Єрусалимі юдеї, люди побожні, від усякого народу під небом. А коли оцей гомін зчинився, зібралася безліч народу, та й диву далися, бо кожен із них тут почув, що вони розмовляли їхньою власною мовою!» (Дiї.2:3-6). Полум’яні язики на кожному з Апостолів, які там перебували. І що ж символізували ті язики? Коли сходить Дух Святий людина вже не може мовчати вона буде говорити про Бога. Чи багато ваших знайомих спілкуються на тему духовну, на тему Бога? Та будуть говорити про все, що завгодно, аби тільки не про Бога.

РОЗДІЛ 2. ПІДГОТОВКА ДО СВЯТА ТРІЙЦІ, ДО ДНЯ П’ЯТИДЕСЯТНИЦІ

Підготовка до цього дня тривала не те що день чи рік. Підготовка тривала з часів Старого Заповіту. Почнемо з Божої мети.

ВИЩА МЕТА БОЖА ДОСЯГНУТА

1) Яка ж вища мета Бога? Традиційна відповідь – щоби всі зрозуміли, що Бог є. Так. Безперечно, перший крок увірувати, що Бог взагалі існує і що він не енергетична хмара, не природа, а особистий Бог.

Другий крок – це визнати, що Бог прийшов на землю, як людина це Ісус Христос і все, що Він говорив є святою правдою. Ви здивуєтеся, але і це ще не все.

Третій крок – щоби Бог увійшов в людину, так би мовити оселився там. І ви здивовано запитаєте, а хіба таке можливо?

«Бо ви храм Бога Живого, як Бог прорік: Поселюсь серед них і ходитиму, і буду їм Богом, а вони будуть народом Моїм!» (2Кор.6:16). З грецького оригіналу українське слово «посеред» перекладено не зовсім точно. В грецькому оригіналі використовується слово з потрійним значенням. В – це всередині. На – це образно кажучи – зверху. Наприклад, сидіти на даху. І трете значення – посеред. І щоби остаточно в цьому переконатися подивимося ще одну цитату вже з Нового Заповіту, яка відноситься до християн: «Чи не знаєте ви, що ви Божий храм, і Дух Божий у вас пробуває?» (1Кор.3:16).

І ще одна цитата, вже з послання до Римлян, яка говорить, що Дух Святий наповнює наші серця, саме там перебуває: «… любов Божа вилилася в наші серця Святим Духом, даним нам» (Рим.5:5).

А тепер скажіть, чи досягається вища мета в інших релігіях. Так ми, християни, завжди говоримо, що відмінність християнства від інших релігій саме в Христі і в Його воскресінні. Безперечно, що це саме так. Але є ще щось, що радикально відрізняє християнство від інших релігій. Ніде, я підкреслюю, ніде Дух Святий, сам Бог не входить в людину.

2) Вже Христос прийшов, проповідував учням про спасіння, проповідував Євангелію і між іншим промовив такі обнадійливі слова: «Та Я правду кажу вам: Краще для вас, щоб пішов Я, бо як Я не піду, Утішитель не прийде до вас. А коли Я піду, то пошлю вам Його» (Iван.16:7). Христос по закінченню своєї земної місії пішов на небо і перше, що Він робить, вилив Духа Святого з неба в людські серця: «А отож, як правицею Божою був Він вознесений, і обітницю Духа Святого прийняв від Отця, то й злив Він оте, що ви бачите й чуєте» (Дiї.2:33). Христос також говорить про прихід Духа Святого. Бог Отець обіцяє Духа. Христо обіцяє Духа.

3) Саме на день п’ятидесятниці Дух Святий зійшов на віруючих. Ми повинні розуміти, що Дух Святий давався царям, пророкам та священникам. Ну і скільки таких людей було, скажімо, серед ізраїльського народу? Можливо 3, 5, 10. А цар так взагалі один на весь народ. Та якщо навіть десять на мільйони? В день п’ятидесятниці всі, хто увірував у Христа, як Господа та Спасителя, прийняли Духа Святого.

РОЗДІЛ 3. ЧОМУ БОГ ТАК ХОТІВ, ЩОБИ ЛЮДИ ПРИЙНЯЛИ ДУХА СВЯТОГО? ЧОМУ ЦЕ ТАК ВАЖЛИВО?

Згадаймо якими були учні Христа до дня п’ятидесятниці.

 1. Ап. Петро вважав себе найкращим, найсміливішим, а потім так низько впав, так зрадив Христа, так себе жалюгідно повів. Але з часом він писав у своїх посланнях і про скромність, лагідність, як найважливіші християнські чесноти і сам так жив і про сміливість та відданість Христу навіть до смерті, бо сам став так жити, коли прийшов в його серце Дух Святий.
 2. Той самий Ап. Петро, який зрікся Христа бо був великим боягузом, став великою та безстрашною людиною. Пам’ятаєте, як він говорив, що якщо всі зречуться то я ніколи. І такі зрікся. Але що ж з ним трапилося після того, як Дух Святий увійшов в його серце? Він став мужньою людиною, яка могла проповідувати де завгодно без страху навіть перед смертю. Як ви можете пояснити таку разючу і блискавичну зміну?
 3. Учні сперечалися, хто з них найкрутіший, хто буде сидіти ближче до царя Христа? Але з часом їх почали цікавити інші речі. Не хто буде більшим, а як бути ближчим до Бога і як допомогти іншим? Не на собі фокус, а на Христі та на церкві.
 4. Учні хотіли звести вогонь на самарян, які не хотіли прийняти Христа. Але Син Божий їм цікаво відповів: «Як побачили ж те учні Яків й Іван, то сказали: Господи, хочеш, то ми скажемо, щоб огонь зійшов з неба та винищив їх, як і Ілля був зробив. А Він обернувся до них, їм докорив та й сказав: Ви не знаєте, якого ви духа» (Лук.9:54-55).
 5. Майбутній Апостол Павло на ім’я Савл, який написав більше всього послань, був просто, якоюсь кровожерливою, перепрошую, твариною. Ви тільки почитайте, що він робив з християнами: «… і багато кого зо святих до в’язниць я замкнув, як отримав був владу від первосвящеників; а як їх убивали, я голос давав проти них. І часто по всіх синагогах караючи їх, до богозневаги примушував я, а лютуючи вельми на них, переслідував їх навіть по закордонних містах» (Дiї.26:10,11). І ким стає цей нелюдь? Він стає співцем любові! Він стає Ап. Павлом, який своє життя віддав заради Христа та спасіння людей.
 6. Не забудемо, що всі учні кинули свого Вчителя виявивши невірність, зрадивши, як останні боягузи того, хто 3,5 роки Їх навчав.

Скажіть, яким чином можна людей змінювати з агресивних, злих, гордуватих, боягузів, невірних, зрадників зробити радикально протилежне? Тільки силою Духа Святого.

То ж, кожен християнин повинен побачити в собі контрасти. З образи на прощення, зі зла та ненависті на любов, зі зла на добро, з постійного суму на радість, з відчаю до надії, з егоїзму до альтруїзму, зі страху до мужності, з гордощів до смирення і так до безкінечності. Головне – від темряви до світла.

РОЗДІЛ 4. ЯК ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?

Під час проповіді Ап. Петро пояснив тисячам прочан, як можна прийняти Духа Святого: «А Петро до них каже: Покайтеся, і нехай же охриститься кожен із вас у Ім’я Ісуса Христа на відпущення ваших гріхів, і дара Духа Святого ви приймете!» (Дiї.2:38). Переш ключове слово – «покайтесь!» У мене на кухні багато чаїв. Щоби всунути новий чай треба прибрати якийсь старий. А в нашій душі живуть заскрузлі часом гріхи. Щоби Дух Святий туди зайшов треба витягти старе, та й ще і брудне, гріховне, що відбувається каяттям, щоби зайшло нове, в нашому випадку, Сам Дух Святий. То ж, спочатку, через каяття Бог очищує, а потім, входить Духом Святим.

РОЗДІЛ 5. ЧОМУ СХОДЖЕННЯ ДУХА СВЯТОГО ПОВ’ЯЗАНО З НАРОДЖЕННЯМ ЦЕРКВИ?

Як сутність духовної людини є Дух Святий так і сутність церкви, яка є сукупністю віруючих людей, є також Дух Святий. Церква це сукупність людей, які живуть з Богом, навчають інших жити з Богом та проповідують іншим, невіруючим людям, про Бога. Це ті люди, які прагнуть вічного життя з Богом і разом вчать цю велику науку Христову.

 • Навчання в церкві. Милосердя. Підтримка. Дари, таланти, які дає Дух Святий.
 • Якщо би Дух Святий, ризикну сказати, не був присутній в церкві, ми би тут всі пересварилися. Як робляться шарики? Каменюки кидаються в барабан і крутяться до тих пір, поки не обтешуть гострі кути.
 • В церкві ми служимо один одному Духом Святим. Ми навчаємося любити і підтримувати Духом Святим. Саме задля того дає Дух Святий свої таланти кожній людині: «Бо як тіло одне, але має членів багато, усі ж члени тіла, хоч їх багато, то тіло одне, так і Христос. Бо ми всі одним Духом охрищені в тіло одне, чи то юдеї, чи геллени, чи раби, чи то вільні, і всі ми напоєні Духом одним. Бо тіло не є один член, а багато. Коли скаже нога, що я не від тіла, бо я не рука, то хіба через це не від тіла вона?» (1Кор.12:12-15).

РОЗДІЛ 6. ДУХ СВЯТИЙ, ЯКИЙ ДАЄ НАМ ВІЧНЕ ЩАСТЯ НА ЗЕМЛІ І НА НЕБІ

 • Формула щастя – це плід Духа Святого. Ми чекаємо, що люди, які живуть з нами, будуть мати ті ознаки, які саме Дух Святий дає. «А плід духа: любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра, лагідність, здержливість» (Гал.5:22,23). Це говорить про те, що людині важливі християнські якості. Але, нагадаємо, хочеш, щоби змінювалися інші змінюйся сам.
 • Дух Святий – втішитель. «А коли Втішитель прибуде, що Його від Отця Я пошлю вам, Той Дух правди, що походить від Отця, Він засвідчить про Мене» (Iван.15:26).
 • Дух Святий дає розуміння Біблії.
 • Дух Святий навчає нас вірно молитися.
 • Дух Святий дає нам відчуття усиновленням, що ми Його, Божі, діти.
 • Дух Святий викриває в гріхах і дає силу їх подолати.
 • Дух Святий дає силу проповідувати іншим спасіння.
 • Дух Святий це постійна підтримка нас, це і радість и мудрість і мир.

Одним словом, все духовне, все добре, що ми маємо це Дух Святий.

ПИТАННЯ: 1) Шум на місці де злинув Дух Святий привертає увагу до християн. Скажіть, чим ви, в своєму житті християнському, привертаєте увагу невіруючих? 2) Яка мета Бога по відношенню до людини? 3) Розкажіть, як саме в вас увійшов Дух Святий? 4) Дух Святий радикально змінив Апостолів. Які радикальні зміни приніс в вас Дух Святий? 5) Як Дух Святий побуджує вас вибачати, любити ближніх, служити, читати Біблію і молитися, нести Євангеліє? 6) В цілому перелічте, що дає Дух Святий і скажіть, чому без Духа Святого немає спасіння? 7) Що для вас найважливіше в історії про сходження Духа Святого, як в історії сходження та і в вашому особистому житті?

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *