ПОСЛАННЯ ЯКОВА. ЧАСТИНА 8. СПРАВЖНЯ МУДРІСТЬ, ЩО ВІД БОГА 3й розділ. 13 – 18 вірші

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

Мудрість – це така річ, яка там нам конче потрібна в житті. Мудрість допомагає ніколи не потрапляти в дурнуваті ситуації в яких часто ми самі винні. Щось не те сказав, та прогнівався, там не так себе повів, там не зорієнтувався та зробив невірний вибір і все, зламав обставини, а іноді і зламав життя. Яскравий, та водночас, сумний приклад – це Саул, перший цар Ізраїлю. Він був позбавлений мудрості. Його падіння почалося з непослуху Богу, потім гріх за гріхом, і його життя стало приреченим на поразку, на загибель. Але ж кожну мить, яку він змарнував на жалюгідні гріхи, він міг би каятися. Поруч з ним знаходився Давид, другий цар Ізраїлю. Він також робив купу помилок, але ж, на відміну від Саула, повертався до Бога. Тож, нам всім вкрай необхідна Божа мудрість.

Що легше народити дитину чи її виховати?

Що легше, побудувати чи купити будинок, чи створити атмосферу любові у власній сім’ї?

Що легше, відкрити бізнес, чи зробити так, щоби панував чудовий мікроклімат, а бізнес розвивався?

Що легше, накричати і нагадати, що вся влада у тебе чи вести діалог з дружиною з дитиною, навіть з підлеглими на роботі?

Відповіді на всі ці питання – легше перше, складніше друге і друге без мудрості не можливе.

Можна собі уявити, як Христос розганяє своїх учнів, тому що вони сварилися між собою, хто буде обіймати найкращі посади в Божому Царстві. Вони хотіли звести грім та блискавки на тих, хто їх не приймав. Вони кинули свого Вчителя і Христос знав про це заздалегідь. Але Він з довготерпінням виховував. Христос це втілена мудрість. І нам всім потрібна мудрість. Запам’ятайте, що без мудрості не буває щастя. Без мудрості немає миру в домі. Я можу одразу сказати, що там де в сім’ї суперечки хронічні, там де діти закрилися і не хочуть нічого чути від своїх батьків, там де в люди живуть в одному будинку і не мають миру там і мудрості немає.

Нам всім дійсно потрібна мудрість, тому що «Дім будується мудрістю, і розумом ставиться міцно» (Пр.24:3). Давайте більш докладно, разом з Яковом, поговоримо за Божу мудрість і про те, що ж заважає нам бути мудрими. Яків допоможе нам зрозуміти, що таке мудрість і дасть нам невеличкий тест, який дозволить зазирнути ніби в духовне дзеркало і дати собі відповідь на питання, — чи є у мене мудрість?

РОЗДІЛ 1. МУДРІСТЬ – ЦЕ ТАКА РІЧ, ЯКУ НЕ СХОВАЄШ

«Хто мудрий і розумний між вами? Нехай він покаже діла свої в лагідній мудрості добрим поводженням!» (Як.3:13). Яків знов нам пропонує подивитися на плоди. Коли мова йшла про віру, автор послання робив нам виклик, — маєш віру? Покажи її. Зараз знов. Маєш мудрість? Покажи. Покажи твою сім’ю. Покажи стосунки з дітьми, а ще краще, які твої діти, як ти їх виховав. Покажи які стосунки з людьми: з родичами, з сусідами, з колегами по роботі, з людьми в церкві. Тільки не говори про стосунки з Богом, поза стосунків з людьми. Покажи, як склалася доля, тільки давай дивитися, коли вже став віруючим. До увірування ми можемо пересвідчитися, як воно було жити без мудрості. Але тепер, коли ми прийняли Духа Святого, ми християни приречені бути мудрими. Чого ж тоді цієї мудрості так частенько не вистачає?

РОЗДІЛ 2. МУДРІСТЬ, ЩО ЗНИЗУ. ТРИ ДЖЕРЕЛА

«Коли ж гірку заздрість та сварку ви маєте в серці своєму, то не величайтесь та не говоріть неправди на правду, це не мудрість, що ніби зверху походить вона, але земна, тілесна та демонська» (Як.3:14,15). Три джерела походження хибної мудрості, антимудрості.

1) Земна. Походження такої мудрості від землі. Якщо немає Бога, якщо небо закрите від людини і вона не хоче навіть згадувати про мудрість Божу, тоді людина спирається на мудрість земну. А що говорить земна мудрість дуже чітко зрозуміло через прислів’я. Хто ж буде сперечатися з тим, що саме прислів’я відображують земну мудрість. Наведемо декілька прикладів:

«На Бога надейся, а сам не плошай»

«Робота не вовк в ліс не втече»

«Нахабство – друге щастя».

Земна мудрість вочевидь категорично протирічить мудрості Божої.

2) Тілесна. Така мудрість походить від тіла, вона, ця мудрість, не торкається духа, вищої частини людини. Ця мудрість відстоює свої права частенько гріховним чином.

3) Демонська. По великому рахунку, така мудрість має своє походження – царство темряви. Мудрість, яка позбавлена любові та святості – її походження з пекла.

Які ознаки такої темної, гидотної мудрості?

«Коли ж гірку заздрість та сварку ви маєте в серці своєму…» (Як.3:14).

Гірка заздрість. Сварки. Це людина, яка ображена, незадоволена. Ми всі були такими. Всі заздрили, скаржилися на долю. Чому всім навкруги краще ніж мені, а мене доля обділила? Чому Бог мені, такій чудовій та порядній людині так мало дав всілякого добра, а людям непорядним дає надзвичайно багато?

ЯК МИСЛИТЬ МУДРА ЛЮДИНА?

 • Якщо можеш досягти кращого – досягай.
 • Якщо можеш спокійно заробити гроші, не втрачаючи мир з Богом та ближніми, заробляй.
 • Замість того, щоби заздрити, сваритися, май серце сповнене миром, який дає Господь.
 • «Великий же зиск то благочестя із задоволенням» (1Тим.6:6). Російською мовою цей вірш лунає так: «Великое приобретение — быть благочестивым и довольным» (1Тим.6:6)

РОЗДІЛ 3. НАСЛІДКИ ЗЕМНОЇ МУДРОСТІ

«Бо де заздрість та сварка, там безлад та всяка зла річ!» (Як.3:16). Все має свої наслідки. Так має свої наслідки і відсутність Божої мудрості, точніше мудрість земна, а саме – «безлад та всяка зла річ». Слово «безлад» перекладається, як 1. мінливість, нестійкість; 2. сум’яття, хвилювання, занепокоєння; 3. безладдя, хаос. Російською мовою це буде лунати, як: 1. непостоянство, неустойчивость; 2. смятение, волнение, беспокойство; 3. неустройство, беспорядок. А вираз «зла річ» перекладається, як злий, поганий, жалюгідний.

— ЗАЗДРІСТЬ. Прикладом такої земної, бісівської мудрості є Саул. Він постійно заздрить Давидові, майбутньому царю Ізраіля. Саул сприймає Давида, як конкурента. Він відверто заздрить йому. Ми часто говоримо, що українці дуже зрідка коли вміють радіти успіхам інших. Які у вас почуття, коли хтось купив нову квартиру, машину? Я часто згадую як до нас в гості прийшла молода родина, але дружина весь вечір сиділа якась згасла (руск. потухшая). На наступний день чоловік зателефонував і пояснив, що коли його дружина побачила у нас новеньку пральну машину, у неї геть був зіпсований настрій. Саул страшенно заздрив Давиду в його успіхах. «І викрикували ті жінки, що грали, та й казали: Саул повбивав свої тисячі, а Давид десятки тисяч свої! І дуже запалився Саулів гнів, і та річ була неприємна йому, і він сказав: Давидові дали десятки тисяч, а мені дали тисячі, йому бракує ще тільки царювання! І від того дня й далі Саул дивився заздрісним оком на Давида» (1Сам.18:7-9). Заздрість нищить людей. Заздрість знищила Саула, як особистість і він загинув, будучи позбавленим Божих благословінь. Заздрість знищила фарисеїв, які через заздрість полювали на Христа і так і не схотіли побачити в Ньому Месію. Заздрість нищить і нас, коли ми не чинимо спротив цієї заздрості.

— СВАРКА. (Руск. сварливость). Це слово з мови оригіналу перекладається, як 1. розбрат, сварка, незгода, інтрига; 2. честолюбство, суперництво. Саул, який постійно кидав спис в Давида. Який посварився з власним сином. Який, взагалі, з усіма пересварився. А все через суперництво. Так і в сім’ях суперництво за владу. Так і в церкві, навіть, суперництво за владу. І це суперництво дає гіркі плоди. Воно розвалює сім’ї, воно руйнує міжлюдські стосунки.

РОЗДІЛ 4. ОЗНАКИ БОЖОЇ МУДРОСТІ

«А мудрість, що зверху вона, насамперед чиста, а потім спокійна, лагідна, покірлива, повна милосердя та добрих плодів, безстороння та нелукава» (Як.3:17). Був вражений, коли знайшов в Старому Заповіті таку цитату про мудрість з чіткою цифрою 7. «Мудрість свій дім збудувала, сім стовпів своїх витесала» (Пр.9:1). Ось і Яків говориьт про 7 ознак, стовпів мудрості.

 

 1. Чиста – безпорочна, цнотлива, моральна, чиста. «Серце чисте створи мені, Боже, і тривалого духа в моєму нутрі віднови» (Пс.50:12). Щось я не пригадую, щоби Саул так молився. Прохання чистого серця виказує страх Божий, прагнення не втратити чистоту, святість. Прагнення бути з Богом, по справжньому.
 2. Спокійна. Мирна. Цікаво, що російською мовою це слово перекладається, як «мир». Дійсно спокій походить з миру. Це, насамперед мир з Богом та ближніми. Бог в Біблії двічі промовляє ту саму думку: «Ухиляйся від злого та добре чини, шукай миру й женися за ним!» (1Петр.3:11). Це повтор, слово в слово (Пс.33.15). Шукай миру, як грошей, які ти щойно загубив. Не просто шукай, а біжи. Я був тоді маленьким хлопчиком, і ми з батьками відпочивали в Криму. Приїхали в одне місто, і мама там забула сумку. Від’їхали хвилин на 30. Потім зойк. «Ой, я сумку забула» Ми їхали з такою швидкістю! І сумка стояла на місці. Таке собі радянське диво. Так треба бігти, щоби шукати миру. Мир між людьми та мир з Богом. Коли ви промовляєте слова, вони сприяють миру між людьми? Мир біля хреста, на якому був розп’ятий Спаситель. Христос на хресті замирив з собою всіх. «тепер же примирив смертю в людськім тілі Його, щоб учинити вас святими, і непорочними, і неповинними перед Собою,

(Кол.1:22)

 1. Лагідна. Скромна. Поступлива. Згадаємо історія конфлікту між пастухами Аврама та його племінника Лота. Дивно, як мудра людина Аврам вирішував цей конфлікт. «І сталася сварка поміж пастухами худоби Аврамової та поміж пастухами худоби Лотової. А ханаанеянин та періззеянин сиділи тоді в Краю. І промовив до Лота Аврам: Нехай сварки не буде між мною та між тобою, і поміж пастухами моїми та поміж пастухами твоїми, бо близька ми рідня. Хіба не ввесь Край перед обличчям твоїм? Відділися від мене! Коли підеш ліворуч, то я піду праворуч, а як ти праворуч, то піду я ліворуч»

(Бут.13:7-9).

 1. Покірлива. Це щось протилежне упертості. Аврам в цьому конфлікті показує свою покірливість. Покірливість тим обставинам, які ми не в силах змінити, покірливість старшим, які над нами поставлені. Покірливість Богу – оце найважливіше, що обумовлює успіх
 2. Повна милосердя та добрих плодів – співчуття, жалості. Цікаво, що це слово перекладається, як жалість до людини, яка цю жалість не заслуговує, яка сама потрапила в халепу. Жінка, яка була взята в перелюбі і яку хотіли побити камінням. Або жінка самарянка, яка сам себе довела до такого певного розпачу, життя її не склалося. Вона постійно змінювала партнерів. Це вже був п’ятий співмешканець. Її доля не склалася, але вона зустріла Христа, який співчував цій жінці, хоча вона сама винна у своїх негараздах. Але Христос виявляє співстраждання цим людям, дає їм надію. Він співчуває тим, хто сам має провину в своєму понівеченому житті.
 3. Безстороння. Непохитна. (руск. непоколебима). Ознака духовного немовля – віра, яка нагадує хвилі. Як кажуть справедливо в народі «куди вітер подмухає». Віра Христова сильніше за всі філософії.
 4. Нелукава – не лицемірна. Христос дуже багато винуватив лицемірів. Бог ненавидів лицемірство, то що вона спалює совість. Лицемірство це завжди всередині погано, а зовні добре. Так не буває, щоби лицемір був зовні поганим, а всередині святим. Це вже має назву – смирення. Лицемір байдужий до Бога, йому головне збирати славу собі та ще і від людей. А ось справжньому християнину як раз все навпаки. Йому не важлива слава від людей. Важливо тільки одне прославити Бога.

РОЗДІЛ 5. СЕКРЕТ ДОБРИХ ПЛОДІВ

«А плід правди сіється творцями миру» (Як.3:18).

Руск. «Плод же правды в мире сеется у тех, которые хранят мир» (Иак.3:18).

Що ми сіємо те і пожинаємо. Якщо ми хочемо пожати щасливе життя, то тоді нам треба сіяти не сварки, роздратування та розбрат, а правду та ще і сіяти в атмосфері миру. Ми ж коли садимо плоди, чекаючи доброго врожаю, ми готуємо ґрунт. І розпушуємо і всіляко готуємо землю, щоби рясний врожай вродив. Так щось добре може у нас виростати, в духовному плані, в плані життєвої мудрості, тільки в мирі.

Насправді, секрет, або таємниця добрих плодів – це атмосфера миру.

 • Хочете мати добрі стосунки з дітьми ідіть більш складним і довгим шляхом – мирно розмовляйте, повторюючи по сто разів те саме. Строго та водночас мирно, без образ та приниження, без крику та істерик.
 • Хочете мати чудові подружні стосунки? Чоловік та дружина повинні звертатися один до одного, навіть у вирішенні складних питань твердо, але дуже мирно.
 • Ніколи не буде проростати добрий плід там де суперечки, сварки та все зле.

РОЗДІЛ 6. ЩО ДАЄ НАМ МУДРІСТЬ І ЯК ЇЇ НАБУТИ

 1. «Уста праведного кажуть мудрість, язик же його промовляє про право, Закон Бога його в його серці, кроки його не спіткнуться» (Пс.36:30,31).

Яке джерело мудрості? Звідки її брати?

 • Молитва. Кому не вистачає мудрості нехай просіть, про що вже говорив Яків.
 • Коли ми уважно читаємо Біблію і з неї черпаємо мудрість тоді ми самі стаємо мудрими. Ми запам’ятовуємо головні принципи і їх виконуємо. «…Закон Бога його в його серці…» (Пс.36: 31).
 • Страх Господній. «Страх Господній початок премудрости, нерозумні погорджують мудрістю та напучуванням» (Пр.1:7).

Божа мудрість дає великі благословення, а саме:

 1. «бо мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі! розважність тоді тебе пильнуватиме, розум тебе стерегтиме, щоб тебе врятувати від злої дороги, від людини, що каже лукаве» (Пр.2:10-12).
 2. «Мудрість робить мудрого сильнішим за десятьох володарів, що в місті» (Екл.7:19).
 3. «Дім будується мудрістю, і розумом ставиться міцно» (Пр.24:3).

ПИТАННЯ: 1) Чому нам так гостро потрібна мудрість і чому Бог очікує, що ми будемо мудрими? 2) Яків просить показати мудрість. Яку би ви власну мудрість ви показали, в чому вона проявляється? 3) Яке походження мудрості не від Бога? 4) Які наслідки мудрості не Божої? Які у вас проблеми були, коли ви говорили чи вчиняли не від Божої мудрості? 5) В яких випадках у вас є заздрість та сварки і як ви з ними ведете боротьбу? 6) Назвіть сім ознак Божої мудрості і чи у вас є такі ознаки? 7) Якщо їх немає, яких саме і що ви збираєтеся робити практично? 8) Що дає нам мудрість?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *