ПОСЛАННЯ ЯКОВА. ЧАСТИНА 2. АНАТОМІЯ СПОКУСИ. 1 розділ 13 – 17 вірші.

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

Минулого разу ми говорили про радість в спокусах. Оцей відомий християнський парадокс, коли нам складно, коли на нас тиснуть обставини, ми можемо радіти.

Ще один спосіб прийти до перемоги над спокусами — це розуміння механізму спокуси. «Випробовуваний, хай не каже ніхто: Я від Бога спокушуваний. Бо Бог злом не спокушується, і нікого Він Сам не спокушує. Але кожен спокушується, як надиться й зводиться пожадливістю власною» (Як.1:13,14). Дивно, але ж Бог перевіряє нашу віру на міцність, чи не так? Чому ж тоді Біблія стверджує, що Бог нікого не спокушує? Спробуємо розібратися, з Божою допомогою, з темою спокуси.

ЩО ТАКЕ СПОКУСА?

На початку давайте визначимось, що ж таке спокуса? Спокуса (грец. спокушання, випробування на міцність) походить від захоплення і заманювання власною хіттю (дуже сильне гріховне бажання). Зверніть увагу на два слова — «захоплюючись» і «зводиться», що перекладається, як «заманюватися». Почнемо з того, що гріховне бажання в нас закладено від природи. Ще Давид в псалмах говорить, що народився я в гріхах. Доречи, те, що людина грішна перед Богом, і не треба бути великим богословом, щоби зрозуміти, що цей світ побудований на гріховних бажаннях людей. Все горе цього світу від гріха. Розлучення, ненависть, війни, брехня та інші гидотні речі – це наслідок гріховності людської.

Чомусь люди завжди уявляють собі, що спокуси це, переважно, сексуальні проблеми. Хтось хоче з кимось переспати от вам і вся спокуса. Це дуже вузький погляд. Візьмемо наприклад спокусу владою, яка є великою і товстою гілкою гордості, пихи. А спокуса грошами? Ми живемо в максимально благословенній країні, яка максимально розкрадена.

 1) Не Бог, а  ми самі. Доволі часто можна почути, що Бог дає сильне випробування. Ще один варіант розуміння походження спокуси, — це диявол, а я лише жертва цієї спокуси.

Випробування і спокуси — різні слова. Спокушати — значить штовхати на гріх. Випробування — допомога людині в розвитку. Спокуса приходить з нашого внутрішнього світу, від наших думок і бажань: «з серця виходять лихі думки, убивства, перелюби, розпуста, крадіж, неправдиві …» (Матф.15: 19). Чи могли би ми собі уявити, як мамо і тато домовилися, щоби свою дитину підлітка привести до притону, щоби подивитися, чи стане вона наркоманом чи ні, чи подолає різноманітні сексуальні гріхі чи ні? Та ніколи в житті  притомні батьки такого не вдіють.

Бог може використовувати складні обставини задля того, щоби ми зростали духовно, але Бог не є автором спокус. «Не обманюйтесь, брати мої любі! Усяке добре давання та дар досконалий походить згори від Отця світил, що в Нього нема переміни чи тіні відміни» (Як.1:16,17).

Бог ніяк не дає гріховні бажання. Відомо, що Бог входить в людину Духом Святим і в тому сутність християнства. Можемо ми собі уявити, що СВЯТИЙ Дух дає людині гріховні бажання? Біблія говорить, що хіть народжуються в самому серці чоловіка.

2) Спокушаються всі. «Але кожен спокушується…». Зверніть увагу, спокуса приходить до всіх, саме тому, ми всі, потребуємо Христа, як силу протидії спокуси. У кожного з нас є свої слабкості, про що ми будемо говорити нижче, але я для себе вже давно зрозумів, — спокусою може виступити будь що. Я не образлива людина, але іноді починаю ображатися. Я не гнівлива людина, але іноді починаю гніватися. Ось прямо сьогодні зранку. Будинок. Десятиповерхівка. Сідає хлопець і починає палити цигарку та слухати шансон. Я трохи почав нервувати, бо хто ж в неділю зранку, коли люди, переважно, сплять, відпочивають, слухає так гучно музику? Хвиля гніву для мене була великою спокусою, але силою Бога живого подолав спокусу і замість роздратування та скандалу спокійно спілкувався з цим хлопчем, який на диво, вибачився ті зовсім виключив свій пристрій.

ЯК ДІЄ СПОКУСА

Уявіть картину, що мисливцеві потрібно заманити тварину до капкану.

1й етап – приваблення тварини шматком м’яса;

2й етап — тварина вже в пастці — це зовнішня сторона справи, показати м’ясо і заманити цим м’ясом в клітку.

Але є ще і внутрішня реакція тварини на шматок м’яса, вона відчуває хіть — сильне бажання, по грецьки «епітумія». У світських піснях це звучить приблизно так: «За це можна все віддати». «Я душу дияволу продам за ноч с тобой».

Хто ж нас приваблює гріхом — Бог? Звичайно ж ні! Хто всередині нас бажає брудного гріха, Дух Святий? Звичайно ж, ні, але наша хіть, сильне бажання гріховного. Ви знаєте, як на півночі ловлять вовків? Ставлять гострий ніж із замерзлою кров’ю. Вовк починає лизати і коли з його язика йде кров, він вже цього не відчуває. Через деякий час вовка можна знайти мертвим.

1) Кожна людина має гріховні бажання, але важливо, щоби ці бажання не стали нами володіти.

2) Кожна людина має схильність до гріха. Хтось схильний до розбещеності, а хтось, як говориться в таких випадках, ціни себе не складе. Так, доречи, говорять про дуже гордих, пихатих людей.

3) Диявол знає які наші слабкості і саме з боку наших слабкостей підходить. Людині, яка схильна до образи, диявол буде шепотіти: «Ця людина вчинила з тобою несправедливо. Ти не гідний такого відношення до себе». Людині, яка схильна до грошей, як був схильний Іуді диявол буде підказувати: «Здобувай гроші будь якою ціною».

? Поставте собі питання, — що мене в житті більше всього спокушує?

? Поставте собі питання, — на чому ви спокушувалися останні два тижні?

ВАГІТНІСТЬ ГРІХОМ

«Пожадливість потому, зачавши, народжує гріх…» Згадаймо приклад з Іудою. У нього було сильне бажання збагачуватися. Юда завагітнів сильним бажанням збагачення. Він дозволив бажанням оселитися в своїй душі і взяти ту душу в полон. Слово «зачавши» перекладається, як «завагітніти». Отже, ми потрапляємо самі, добровільно під арешт або стаємо вагітними гріхом.

КРОК 1. Спокуса починає стукатися у двері серця, щоби стати нашою.

КРОК 2. Вагітність спокусою. Якщо жінка не може завагітніти її організм не піддається токсикозу. А тепер уявіть собі вагітну жінку. Плід висмоктує всі соки і впливає на весь організм. Чим небезпечна вагітність спокусою? Починається токсикоз. От уявіть собі, що міг відчувати Іуда? Він вже ні про що не думав, як про гроші. Всі слова Христа видавалися йому нудними, позбавленими сенсу, а апостоли, його друзі, видавалися йому відтепер лицемірами. Та він і сам став лицеміром, тому що завагітнів гріхом наживи і вже був готовий продати свого вчителя за жалюгідні гроші. Ми плекаємо спокусу, і що важливо, гріховне бажання в нас зростає, міцніє, і потім, як дитина в утробі матері, воно вже не може сидіти всередині, воно виходить назовні у вигляді гріха.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ВАГІТНІСТЬ ГРІХОМ?

  • Вагітність гріхом небезпечна неконтрольованими наслідками. Тато вирішив надати двом своїм маленьким донечкам урок, про небезпеку спокуси. Спіймав горобця да посадив його до великої кастрюлі. Ви ж дивіться, попередив він своїх донечок, не здумайте відкривати кастрюлю, це мій наказ. А я на вечор прийду та разом відкриємо. Звісно, що дівчата ні про що більше не могли думати, як про ту каструлю. Не витримали, відкрили. Горобець і вилетів. На вечор прийшов батько, побачив відкриту каструлю і сказав дівчаткам, — ви бачите, наскільки небезпечно випускати силу спокуси і переступати заборону. Коли ми піддаємося на спокуси то отримуємо неконтрольовані наслідки
  • Вагітність гріхом веде до смерті. «бо гріх, узявши причину від заповіді, звів мене, і нею вмертвив» (Рим.7:11). Згадаймо, коли Бог попереджав перших людей, Адама та Єву, що вони помруть, якщо з’їдять заборонений плід то ця перша подружня пара духовно померла, в ту мить, коли ослухалися Бога. Вони самі себе відрізали від Творця. Людина помирає, коли свідомо грішить і не кається, коли не хоче повертатися до Бога.
  • Вагітність гріхом робить для нас Слово Боже і Христа вже не цікавими, не актуальними. Вагітність гріхом максимально сильно вбиває віру.

ГРІХОВНЕ БАЖАННЯ, ХІТЬ – ВАГІТНІСТЬ ГРІХОМ — ГРІХ — СМЕРТЬ.

«Випробовуваний, хай не каже ніхто: Я від Бога спокушуваний. Бо Бог злом не спокушується, і нікого Він Сам не спокушує. Але кожен спокушується, як надиться й зводиться пожадливістю власною. Пожадливість потому, зачавши, народжує гріх, а зроблений гріх народжує смерть. Не обманюйтесь, брати мої любі! Усяке добре давання та дар досконалий походить згори від Отця світил, що в Нього нема переміни чи тіні відміни. Захотівши, Він нас породив словом правди, щоб ми стали якимсь первопочином творів Його» (Як.1:13-18).

Вираз «Не обманюйте себе», або «не обманюйтесь» можна перевести, як збитися зі шляху. І якщо заклик спрямований до людини, значить і від людини залежить збитися зі шляху чи ні, подібно до того, як від водія залежить, збився він з курсу чи ні, при умові, що йому дана карта. А ми маємо карту життя і ця карта життя — Біблія. Якщо Божа природа святість, то, звичайно ж, від Бога не виходить зло. Доречи, що таке зло?

ЩО ТАКЕ ЗЛО? І ЩО ДАЄ БОГ?

Деякі конфесії навчають, що зло – то хвороба, зло то страждання. І це не зовсім, точніше, зовсім не вірно. Наприклад, Бог кого любить того і карає. Ми дітей любимо та їх через це і караємо. Зло – це все, що нас відводить від Бога, що відрізає від нас Бога. Якщо я весь такий справедливий, і я обурений всіма несправедливостями, але в цей час я і молитися вже не хочу це не проблеми людей, а моя, власна проблема. Це спокуса, яку я впустив в себе, дозволив завагітніти гріху. Я такий злий на цю владу, що просто у мене клекоче гнів – то це вже, щось не те. Як визначити – це від Бога чи ні? Якщо я гублю мир з Богом + якщо порушую заповіді, оце і є зло. Повертаємося до нашої теми. То ж Бог не дає нічого, що могло би від Нього відводити. Але людина сама може відходить від Бога.

Бог не буде робити нам зло. Він дав нам дар Духа Святого, щоб ми, змінені, стали Його плодом, тобто результатом Його Божественної праці.

Сам процес випробування Яків визначає грец. словом — чиста, непідробна монета. Мета випробування — очищення людини від усякої скверни.

ЯК ВИХОДИТИ ПЕРЕМОЖЦЕМ У ВИПРОБУВАННЯХ

Якщо ми правильно зустрінемо ці випробування, вони дадуть нам непохитну твердість.

  1. Пам’ятати, що випробування роблять нас досконалими, розвивають нас.

Отже, повертаємося до початку послання, до другого вірша, який навчає нас радіти в надскладних обставинах. І якщо раніше нам було дуже важко це робити, то тепер, сповнившись розумінням, що ці випробування нас роблять мудрими, сильними, відданими, непохитними, відданими Богові, тоді ми і з радістю будемо сприймати ці випробування.

  1. Відбивати цитатами спокуси. «І ось приступив до Нього спокусник, і сказав: Коли Ти Син Божий, скажи, щоб каміння це стало хлібами! А Він відповів і промовив: Написано: Не хлібом самим буде жити людина, але кожним словом, що походить із уст Божих» (Матв.4:3,4).
  2. Молитися. «Пильнуйте й моліться, щоб не впасти на спробу, бадьорий бо дух, але немічне тіло» (Матв.26:41). Сам Христос так вчиняв, коли піддавався найскладнішій спокусі, все в одну мить припинити і тоді би закінчилася низка знущань. Він навіть гооврив, що міг би покликати тисячі Анголів, яки би захистили Царя Всесвіту. Але ні. Терпів і молився: «І, трохи далі пройшовши, упав Він долілиць, та молився й благав: Отче Мій, коли можна, нехай обмине ця чаша Мене… Та проте, не як Я хочу, а як Ти…» (Матв.26:39).

Притча. Одна людина все хотіла подивитися де ж знаходиться в небі Христос, як він сидить на престолі, чим Він там взагалі займається? Ангел привів ту людину до престолу, а там нікого немає. А де ж Сину Божий, скрикнула допитлива людина. І почув відповідь, — Він пішов допомагати тобі долати випробування.

  1. Завагітніти святістю, любов’ю до Бога. І нехай, як отой добрий плід дитиночки в животі у матері, так і любов до Бога, до Його слова в нас зростає.

ФОРМУЛА ПЕРЕМОГИ — ДПН

Д Д – думати про досконалість через випробування. Досконалість це і святість, і образ та подоба Божа, і схожість на Христа, і запис в книзі життя, і нести свій хрест і, врешті решт, вузька дорога, якою не багато, хто хоче йти. Досконалість це жити з Христом і ніколи Його не полишати.

Поруч з нами Бог в усіх випробуваннях. «Як вам здається: коли має який чоловік сто овець, а одна з них заблудить, то чи він не покине дев’ятдесятьох і дев’ятьох у горах, і не піде шукати заблудлої? І коли пощастить відшукати її, поправді кажу вам, що радіє за неї він більше, аніж за дев’ятдесятьох і дев’ятьох незаблудлих» (Матв.18:12,13).

НЕ дає більше ніж ми можемо понести.

ОБІТНИЦІ ПЕРЕМОЖЦЕВІ

«Переможець наслідить усе, і Я буду Богом для нього, а він Мені буде за сина!» (Об.21:7).

Про яку перемогу іде мова? Світ як був грішним так і залишиться. Ми, звісно, ведемо боротьбу за кожну душу, боротьбу за власну святість та святість інших людей. Відтепер ми розуміємо, що мова іде про перемогу над спокусами.

Христос себе характеризував, як переможець: «Це Я вам розповів, щоб мали ви мир у Мені. Страждання зазнаєте в світі, але будьте відважні: Я світ переміг!» (Iван.16:33);

«А Богові подяка, що Він постійно чинить нас переможцями в Христі, і запашність знання про Себе через нас виявляє на всякому місці!» (2Кор.2:14).

ПИТАННЯ: 1) Що таке спокуса? 2) Як ви пояснюєте фразу: «Бог не спокушує»? 3) Бог не спокушує, ніколи не дає зла, а як ви це розумієте? 4) Як діє спокуса і чим вона така приваблива? 5) На чому ви частіше всього спокушаєтеся? 6) Вагітність гріхом – як це відбувається? 7) Чим небезпечна вагітність гріхом? 8) Що означає абревіатура боротьби з спокусою ДДПН? (Це дуже важливе питання. Добре, якщо би кожен в групі міг повторити, що ощначає ДДПН). 9) Як Христос долав спокуси? 10) Обіцянки переможцям?

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *