ЦИКЛ. ДИВОВИЖНА ОСОБА БОГА — ДУХ СВЯТИЙ ЧАСТИНА 3. СПІЛКУВАННЯ З ДУХОМ СВЯТИМ

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

Спілкування з Духом Святим. Чому ця тема така важлива і цікава? Здається, це ж очевидне, що ми можемо молитовно звертатися до Духа Святого. Але це зовсім не очевидно. Є цілі конфесії які заперечують саму можливість спілкуватися з Духом Святим. На питання, чи можна молитися Духу Святому, такі віруючи дають просту відповідь, — в Біблії ніде немає молитв, звернення до Духа Святого. Є навпаки, такі конфесії як п’ятидесятники, харизмати, які тільки і роблять, що відсотків на 80 — 90 звертаються до Духа Святого і на спілкування з Христом, з Богом Отцем залишають відсотків 10. Можливо це все крайнощі? І де та правда, яка є Біблійною? І чи дійсно ми можемо спілкуватися з Духом Святим?

Якщо пошукати, скажімо, в ютюбі, тему спілкування з Духом Святим, ви побачите, що про це говорять винятково п’ятидесятники, харизмати, всі інші конфесії мовчать. Чому? Тому що просто налякані перекосами, помилками в цій доволі тонкій сфері. І що ж з того? Невже це означає, що і ми повинні мовчанкою обходити таку важливу тему?

РОЗДІЛ 1. БОЖА МЕТА

Бог хоче з нами спілкуватися. Власне, ще раз хочу нагадати всім християнам, що Божа мета це не розп’яття, не воскресіння, не чудеса, як дехто вважає. Божа мета це вічне спілкування з людиною, з вінцем творіння. Вічне спілкування в повній єдності — бо це і є любов. І це спілкування починається вже на землі, з моменту, коли людина приймає Духа Святого. Заберіть можливість спілкування і любові немає. Навіть німі люди спілкуються жестикуляцією. Ми не будемо брати виняткові речі, коли хтось з родичів перетворився, перепрошую, на живу овоч, а людина доглядає і сильно любить.  Це виняток. Людина створена за образом та подобою Бога, тобто людина має властивість, можливість спілкування з самим Богом. Отже, мета Бога вічне спілкування людини і Бога. А оскільки спілкування з Богом може бути тільки коли наше серце чисте (Мтф.5.8), тоді і Бог продовжує працювати над нашою чистотою. І не забувайте, що ми не просто люди, в яких зацікавлений Бог, а церква — Його наречена: «І я, Іван, бачив місто святе, Новий Єрусалим, що сходив із неба від Бога, що був приготований, як невіста, прикрашена для чоловіка свого» (Об.21:2). Бог готує нас, як невісту, наречену очищуючи від гріха, щоби ця невіста була подібна до Нього, чистого та святого Бога.

Коли Христос був на землі люди з ним спілкувалися. Це було зрозуміло, бо Христос, як Боголюдина, міг спілкуватися з нами і це було зрозуміло, це так само, як спілкування з будь якою людиною, тільки на вищому рівні, спілкування з Богом, з Христом. Але Божа мета, як ми пам’ятаємо, очищення, освячення людини. І тому Христос, перед тим, як Він був розп’ятий, сказав учням надважливу думку: «Якщо Ви Мене любите, Мої заповіді зберігайте! І вблагаю Отця Я, і Втішителя іншого дасть вам, щоб із вами повік перебував, Духа правди, що Його світ прийняти не може, бо не бачить Його та не знає Його. Його знаєте ви, бо при вас перебуває, і в вас буде Він» (Iван.14:15-17). Нам треба звернути увагу на слово «іншого» (руск. иного, другого). Це слово з грецької мови перекладається, як «такий самий по суті». Наприклад, коли Христос говорить, що треба підставити іншу щоку — ліву, коли тебе вдарили по правій (Мтф.5.39). Оце слово «другу» говорить за таку саму щоку. Або коли Христос говорить в притчі про насіння, яке вийшов сіяч в землю кидати, таке саме насіння кидається в різну землю. Для нас зрозуміло, що Дух Святий такий самий як Христос, Його природа Бог, Божественна. І це для нас означає, що Христос іде в небо, але залишає нам такого самого як Він, Духа Святого. І навіть, це для нас краще: «Та Я правду кажу вам: Краще для вас, щоб пішов Я, бо як Я не піду, Утішитель не прийде до вас. А коли Я піду, то пошлю вам Його» (Iван.16:7). Краще, тому що Дух Святий перебуває в нас, а Христос, в тілі не міг перебувати. Краще, тому що Дух Святий завжди з нами, а Христос в тілі не міг бути завжди з усіма. Краще, тому що ми можемо спілкуватися з Духом Святим постійно, а з Христом, коли він був у тілі, ніяк не можна було постійно спілкуватися. Краще тому, що коли ми дивимося на Христа наша сутність не змінюється, але коли Дух Святий увійшов в серця учнів Христа лише тоді вони стали сміливими, мужніми, та сильними вірою і готові були йти на смерть за свого Вчителя та Спасителя.

  РОЗДІЛ 2. ДУХ СВЯТИЙ ПРОМОВЛЯЄ

Наведемо декілька місць, а саме три місця з книги Дії Апостолів, які показують, що можна спілкуватися з Духом Святим і це для християн абсолютно природно.

1) Згадаймо цікаву історію, коли Ап. Петро, який був вихований в іудейських традиціях і знав точно, що не можна їсти нечисту, не кошерну, їжу, побачив простирало велике і на ній знаходилися всілякі нечисті тварини. Поки Петро бентежився (волновался, смущался, тревожиться — руск.) йому почав промовляти Дух Святий. Зверніть увагу, не сказано, що йому промовляв Отець небесний, Христос, але Дух Святий. «Як Петро ж над видінням роздумував, Дух промовив до нього: Онде три чоловіки шукають тебе. Але встань і зійди, і піди з ними без жадного сумніву, бо то Я їх послав!» (Дiї.10:19,20). Далі, від сотника Корнілія, прийшли ті люди і почали просити, щоби Петро пішов з ними, бо їх бос, начальник, просив Петра прийти та розповісти йому про Бога всю правду. Петро вагається, чи йти чи не іти, бо це ж були погани (язычники — руск.) І знов читаємо, що Петру промовив Дух Святий: «І сказав мені Дух іти з ними без жадного сумніву. Зо мною ж пішли й оці шестеро браття, і ввійшли ми до дому того чоловіка» (Дiї.11:12).

2) Друга ситуація, знов таки описана в книзі Дії Святих Апостолів, коли Дух Святий промовляв служителям, які перебували в молитві та пості. «Як служили ж вони Господеві та постили, прорік Святий Дух: Відділіть Варнаву та Савла для Мене на справу, до якої покликав Я їх!» (Дiї.13:2).

3) Третя ситуація, коли диякон Пилип побачив як повз нього проїжджав євнух цариці етіопської і почув, як до нього звертається Дух Святий з проханням, чи з наказом: «… І ось муж етіопський, скопець, вельможа Кандаки, цариці етіопської, що був над усіма її скарбами, що до Єрусалиму прибув поклонитись, вертався, і, сидючи на повозі своїм, читав пророка Ісаю. А Дух до Пилипа промовив: Підійди, та й пристань до цього повозу. Пилип же підбіг і почув, що той читає пророка Ісаю, та й спитав: Чи розумієш, що ти читаєш?» (Дiї.8:27-30).

Як бачимо, Дух Святий активно промовляє до своїх дітей.

РОЗДІЛ 3. ПОМИЛКИ ХРИСТИЯН В СПІЛКУВАННЯ З ДУХОМ СВЯТИМ

Дамо перелік помилкових поглядів на спілкування з Духом Святим.

  1. Дух Святий потішає, підтримує без слів? З чого ми взяли таке? Дух Святий промовляє і говорить до нашого серця, розуму. Можливо нам здавалося, що Дух Святий просто сповнює нас певним настроєм? Завжди, в таких випадках, згадується: ««Так само ж і Дух допомагає нам у наших немочах; бо ми не знаємо, про що маємо молитись, як належить, але Сам Дух заступається за нас невимовними зідханнями» (Рим.8:26). Але ж, ми тепер з’ясували, що Дух Святий розмовляє використовуючи слова, хоча може впливати на нас і спонукає (рус.-побуждает) нас певним особливим станом.

«А коли прийде Він, Той Дух правди, Він вас попровадить до цілої правди, бо не буде казати Сам від Себе, а що тільки почує, казатиме, і що має настати, звістить вам» (Iван.16:13). Зверніть увагу на слово «казати». Дух Святий не просто дає нам якийсь настрій, чи наповнює нас безсловесною силою, але говорить до нас, використовуючи слова і їх промовляючи. Так мені, одного разу, Дух Святий промовив, коли був такий складний період в житті, щоби я тримався не за любов людей, а за досконалу та чисту Божу любов, яка ніколи не зрадить. Це було великою потіхою для мене та підтримкою.

  1. Дух Святий спрямовує без слів? І ми водимося Духом Святим також без слів. Та хіба ж нам не доводилося чути Божий голос? Навіть бувши невіруючими, ми чули глас Божий, до нас промовляв Дух Святий. Той самий Дух Святий, може промовляти до невіруючих людей, але Він буде закликати до каяття.

Три особи Трійці можуть промовляти окремо. Наприклад — є слова які промовляв Христос. Є слова які промовляв тільки Отець. Наприклад, коли Христос приймав водне хрещення, всі люди які були свідками почули з неба голос: «Це Син мій улюблений…! А є, коли промовляє винятково Дух Святий. І таких три місця ми прочитали в книзі Дії Святих Апостолів.

  1. Дух Святий говорить до нас, але хіба нам не треба говорити до Нього? Тобто уявлення таке, що Дух Святий розмовляє лише монологами? Помилково думати, що Духу Святому не потрібні діалоги, спілкування з нами. Давайте ще раз згадаємо два місця:

1) «Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога й Отця, і причастя Святого Духа нехай буде зо всіма вами! Амінь» (2Кор.13:13). Слово «причастя» звучить, як койноніа — грецькою мовою і перекладається, як koinоni/a — (рус. — (взаимо)отношения, (со)участие, общение, общительность, подаяние, пожертвование).

2) Друге місце, яке говорить про спілкування з Духом Святим: «Отож, коли є в Христі яка заохота, коли є яка потіха любови, коли є яка спільнота духа, коли є яке серце та милосердя» (Фил.2:1). Спільнота Духа — слово «спільнота» це теж саме слово «кайноніа». Це вже друге місце яке говорить нам про спілкування з Духом Святим. Дуже цікаво звернути увагу, що те саме слово використовується в іншому місці: «Вірний Бог, що ви через Нього покликані до спільноти Сина Його Ісуса Христа, Господа нашого» (1Кор.1:9). Спільнота як спілкування, але вже з Христом. І ще — «І вони перебували в науці апостольській, та в спільноті братерській, і в ламанні хліба, та в молитвах» (Дiї.2:42). Як бачимо, знов переклад «спільнота», але насправді, перші учні перебували в спілкуванні (рус. — в общении). І ще одна цитата яка говорить про спілкування з християнами, с Отцем та Христом: «що ми бачили й чули про те ми звіщаємо вам, щоб і ви мали спільність із нами. Спільність же наша з Отцем і Сином Його Ісусом Христом» (1Iван.1:3).

  1. Не треба звертатися до Духа Святого, бо в Біблії немає таких прикладів.

Насправді, я можливо здивую, але чітко скажу, що в Біблії немає жодного місця, щоби десь прямо молилися Духу Святому. Але, Біблія говорить, щоби ми спілкувалися з Духом Святим. І тут ми підходимо до дуже цікавої істини, — Дух Святий допомагає нам молитися і це значить, що Він формує молитву, Він допомагає нам молитися щиро, Він підносить наші молитви, як трамплін підносить лижника. ««А ви, улюблені, будуйте себе найсвятішою вашою вірою, моліться Духом Святим» (Юд.1:20). Але Дух Святий перебуває в нас і з ним ми можемо з Ним спілкуватися. Виходить, коли ми спілкуємося з тим, хто перебуває в нас — то є спілкування, а якщо ми звертаємося до того, хто знаходиться зовні, наприклад, Христос находиться зараз в небі поруч з Небесним Отцем. Тоді це молитва. Доречі, Біблія говорить і про спілкування з Христом. Це не складно пояснити, Христос водночас і в небі і Його Дух в нас. Тоді, як Дух Святий в нас і на цьому Святе Письмо ставить акцент.

РОЗДІЛ 4. РОЗКІШ І УМОВИ СПІЛКУВАННЯ

Часто християни питають, до кого ж треба звертатися в молитві, до Отця, до Христа чи до Духа Святого. Ми маємо велику розкіш та привілею спілкуватися з трьома особами Бога. Ми спілкуємося з Отцем, спілкуємося з Духом Святим, спілкуємося з Христом.

  1. Треба дуже хотіти почати спілкуватися з Духом Святим. Ви починаєте вірувати і більше, знати, що з Духом Святим можна і варто спілкуватися. Чому ми повинні хотіти такого спілкування? Коли Дух Святий сповнює нас ми відчуваємо радість від життя з подостатком, силу, потіху Божу, як Його діти. Дух Святий нам буде підказувати, як вчиняти мудро «Дух бо Святий вас навчить тієї години, що потрібно казати!» (Лук.12:12). Дух Святий підтримує нас, коли нам погано. ми ніколи не будемо занепадати духом, якщо в нас буде перебувати Дух Святий, який є найкращий і наймудріший порадник.
  2. Треба не забувати, що наше спілкування повинно бути збалансованим. Не варто комусь з осіб Святої Трійці віддавати перевагу. Спілкуйтеся як з Отцем, з Христом так і з Духом Святим. Саме єдиний Бог в трьох лицях займається підготовкою нашою до вічного життя з Богом, що, ще раз нагадую, і є метою Творця.
  3. Дух Святий промовляє коли є чисте серце. «Блаженні чисті серцем, бо вони будуть бачити Бога» (Матв.5:8). Одного разу мені треба було готуватися до молитви за вигнання демонів. І я почав ревно молитися, щоби очиститися, бо добре знав, що якщо ти підеш брудним до молитви за демонів, можеш зашкодити ще і собі. Коли у мене з’явився сильний стимул, я став навколішки, і Бог почав промовляти в моє серце викриваючи всі гріхи, які я раніше і не бачив. Я схотів очистити серце і Бог почав говорити. Чому ми не чуємо? В притчі про сіяча Христос доволі точно окреслює проблему, яка є причиною глухоти нашого серця: «але клопоти цьогосвітні й омана багатства та різні бажання ввіходять, та й заглушують слово, і плоду воно не дає» (Мар.4:19). А є ще одна причина — людина не практикує спілкування з Духом Святим. Як правило, такі люди зовсім не спілкуються з Богом, в тому числі з Богом Отцем та з Богом Сином.
  4. Дух Святий промовляє, через молитву. «Як служили ж вони Господеві та постили, прорік Святий Дух: Відділіть Варнаву та Савла для Мене на справу, до якої покликав Я їх!» (Дiї.13:2). Чому саме в молитві? В молитві, особливо якщо мова іде про усамітнену молитву, відбувається повне занурення в Бога, ми прибираємо зовнішні подразники, максимально концентруємося і створюємо всередині себе тишу, щоби почути голос Бога. А коли ми так навчимося чути цей голос, тоді і зможемо в натовпі чути цей самий голос Духа Святого.
  5. Дух Святий говорить з нами використовуючи голос нашого сумління, до нашого духу. «Сам Цей Дух свідчить разом із духом нашим, що ми діти Божі» (Рим.8:16); «Кажу правду в Христі, не обманюю, як свідчить мені моє сумління через Духа Святого» (Рим.9:1).
  6. Треба звикати до голосу Духа Святого і його постійно перепровіряти. З одного боку, християни доволі часто ігнорують можливість спілкування з Духом Святим, з іншого боку, можуть приймати свої бажання, свої проблеми гріховні, з голосом Духа Святого. Якщо бути більш читким, то промовляють наші емоції, промовляє наше тіло і промовляє Дух Святий. Як вибрати, хто зараз говорить до нас? Перевіряємо Словом Божим, автором якого є також і Дух Святий, тому він не може сам собі протирічити. Також перевіряємо спілкуванням винятково з духовними людьми. «А пророки нехай промовляють по двох чи по трьох, а інші нехай розпізнають» (1Кор.14:29).

ПИТАННЯ: 1) Декілька прикладів з Біблії, коли Дух Святий промовляє (наведіть декілька цитат)? 2) Приклади в вашому житті, коли Дух Святий промовляв? 3) Чому зі спілкуванням Духа Святого є перекоси? 4) Яка Божа мета по відношенню до людини? (спілкування) І як ця мета пов’язана з Духом Святим? 5) Які помилки у спілкуванні з Духом Святим? 6) Чи практикуєте ви спілкування з Духом Святим? 7) Які перешкоди в спілкуванні? 8) Як опанувати науку спілкування з Духом Святим і що цьому заважає? 9) Що ви взяли для себе і які відкриття зробили?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *