ЦИКЛ. ДИВОВИЖНА ОСОБА БОГА — ДУХ СВЯТИЙ ЧАСТИНА 6. ВХОДЖЕННЯ ДУХА СВЯТОГО В ЛЮДИНУ (2) НІКОДИМ ТА ХРИСТОС

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

«Був один чоловік із фарисеїв Никодим на ім’я, начальник юдейський. Він до Нього прийшов уночі, та й промовив Йому: Учителю, знаємо ми, що прийшов Ти від Бога, як Учитель, бо не може ніхто таких чуд учинити, які чиниш Ти, коли Бог із ним не буде»

(Iван.3:1,2). Якась людина прокрадається поночі до помешкання Христа. Що їй треба? Можливо вона шукає компромат на Сина Божого?Можливо прагне отримати від Христа чуда? Можливо вона, про щось хоче попитати Спаса але ж не наважується це зробити публічно, бо знає, що його зацькують його ж колеги, одновірці? Дехто з коментаторів говорить, що Никодим, а саме так звали нашого головного героя, знав, що Христос дуже багато проповідував і знаходився серед великого натовпу людей, через який не можна було пробитися. І він обрав ніч, щоби мати щиру розмову без людей, які завжди заважають.

Біблія не говорить про вік цієї людини, але зрозуміло одне, що оскільки він начальник іудейський, то, напевно, він не був вже надто молодою людиною, швидше за все людиною середнього віку, а навіть і старше.

Никодим, у Біблії згадується декілька разів, точніше три. 3й розділ Євангелія від Івана де відбувається зустріч з Христом. 7й розділ, коли Никодим пропонує вислухати Христа, тому що, навіть по закону, не можна засуджувати людину не вислухавши. І 19 розділ Євангелії від Івана показує Никодима, який прийшов, щоби прийняти участь в погребінні Христа. Він приніс десь 100 літрів міра, щоби намастити тіло Христове.

Передання розповідає, що він, з часом, став щирим віруючим, одним з 70 учнів Христа, та загинув і був похований поруч з могилою християнського первомученика Стефана, самими вчителем видатним вчителем Іудаїзму, який навчав самого Савла, майбутнього Ап. Павла.

РОЗДІЛ 1. НИКОДИМ — ЛЮДИНА, ЯКА ШУКАЛА БІЛЬШОГО

1) Ім’я Никодим перекладається, як — той, хто перемагає народи. Цікаво, що ще в книзі Буття є пророцтво за Христа, якому підкоряться всі народи: «Не відійметься берло від Юди, ані з його стегон законодавець, аж прийде Примиритель, що Йому буде послух народів» (Бут.49:10). Так, ім’я Никодим ніби пророцькі передбачить, що він стане християнином і присвятить своє життя тому, з ким зараз буде мати бесіду, ще не знаючи, що саме ця бесіда ніколи вже не дозволить Никодиму бути таким яким він був.

2) Фарисеї. Никодим був фарисеєм. Фарисеї були релігійним рухом який завжди турбувався за благо народу. Рух це виник за 150 років до Різдва Христа. Ось чому їх так підтримували люди. Метою фарисеїв було зберігати в чистоті віру іудейську. Тому, власно, саме слово «фарисей» перекладалося, як відокремлений. Ці люди зробили дуже багато доброго в збереженні віри, але, з іншого боку, і дуже багато негативно в плані релігійного лицемірства. Судячи з Никодиму, далеко не всі фарисеї були такими підступними.

3) Синедріон. Никодим був членом синедріону. Синедріон, який був вищим судовим релігійним органом. Туди обиралися кращі з кращих, мудріші від мудріших.

4) Чого не вистачало Никодиму? Чого ще треба було цьому Никодимові? Здається людина, яка знає Бога, знає чудово п’ятикнижжя Мойсея, тобто, перші п’ять книг Старого Заповіту і не лише. Отже, в плані релігії все добре. В плані кар’єри, самореалізації, просто чудово. Він був начальником юдейським. Чого ж тобі ще треба? Отак, живуть собі люди, з категорії у яких все є. Так, і така категорія є. можливо це середній клас, а можливо і більш високий рівень. Никодиму вистачало всього, але яка різниця, коли людина чує про Христа? Христос на той час із храму повиганяв міняльників, вже зробив багато чудес. А чи ви знаєте, що всі люди діляться на дві категорії, якщо дивитись під кутом Божого погляду, відношення до Христа. Наприклад: «І ці підуть на вічную муку, а праведники на вічне життя» (Матв.25:46).

   Никодим зробив те, що повинна зробити будь яка людина, яка дізнається про великі чудеса Христа, яка хоча б щось почула про Христа. Це не політик, не гламурний персонаж або співак. Не економіст або відомий журналіст. Такі люди приходять і уходять. Але коли є людина, яка вчиняє великі чуда, тоді варто розібратися з найважливішим питанням, — хто такий Христос? І це не поодинокий випадок в Євангеліях, коли люди намагалися зрозуміти, хто такий Христос.

6) «Учителю». Перший геніальний крок Никодима, це поставити перед собою питання, — хто такий Христос? І спробувати у тому питанні розібратися. Другий не менш надзвичайно мудрий крок — побачити у Христі вчителя. Так якщо би всі люди зробили такий крок, ми би вже жили, майже, в раю. Никодим звертається до Христа, як до вчителя. Загально відомо, що вчителем міг бути лише той, хто закінчив раввіністичну школу. Якщо, ти мене сприймаєш, як вчителя, немов говорить Христос. Спасителю стало шкода цю людину, яка в релігійному плані досягла ледь не максимального рівня, але так і не осягнула саму сутність віри. Ця людина могла залишитися без Христа, без спасіння, без сили яку дає Бог для долання гріха. Але ж Духа Святого немає. А я то знаю, що це означає, люди знають та мають глибину, але не мають самої суті.

7) Відповідь по суті. Чому Христос часто відповідає невлад, не до ладу? Христос відповідає, на перший погляд, невлад, не до ладу (руск. невпопад). Никодим у Нього запитує про чуда, запитує про Христа, як вчителя: «Він до Нього прийшов уночі, та й промовив Йому: Учителю, знаємо ми, що прийшов Ти від Бога, як Учитель, бо не може ніхто таких чуд учинити, які чиниш Ти, коли Бог із ним не буде» (Iван.3:2). І так відбувається доволі часто. Наприклад, в бесіді з жінкою Самарянкою: «Каже жінка до Нього: Дай мені, Пане, цієї води, щоб я пити не хотіла, і сюди не приходила брати. Говорить до неї Ісус: Іди, поклич чоловіка свого та й вертайся сюди» (Iван.4:15,16). Більшого абсурду важко собі уявити, коли на прохання, дай води, лунає питання: «Поклич чоловіка свого». Це все одно, що на прохання поїсти дати людині велосипед. Але таке враження лише на перший погляд. Никодим здається хоче зрозуміти звідки Христос робить чуда такі.

Відповідь Христа настільки глибока, що її треба більш докладно розібрати.

— Никодим бачить перевагу Христа, але цього не достатньо. Никодим вже зрозумів, що Христос робить чуда і в такій кількості, що сила Божа так виявлялася, що жодна людина не була спроможна робити таких чудес. І це при тому, що були пророки, наприклад, такі, як Єлисей. Ось він молиться і сокира випливає з води, ось він, ось він молиться і відкривається духовний світ і видно, армію Ангелів, ось він молиться і вороги сиріяни засліпли. Чудо на чуді, а Христос більше чудес вчиняє. А у Христа чуда ще більше вражають. Ось Никодим чує мудрі проповіді Христа і розуміє, що саме ця молода людина має таку мудрість, яка перевищую всіх вчителів, яких він чув. Тобто, Никодим зрозумів, побачив, почув всю перевагу Христа над іншими пророками та вчителям. Але це ще далеко не все.

— Спочатку людина бачить Христа, а далі вона повинна подумати про себе. Що ж робити далі? Зверніть увагу, зараз Христос звертає увагу Никодима на самого Никодима, на те, що Йому треба робити. «Ісус відповів і до нього сказав: Поправді, поправді кажу Я тобі: Коли хто не народиться згори, то не може побачити Божого Царства» (Iван.3:3). Зверніть увагу, як Христос зараз буде ламати стару релігійну систему, якою керувався Никодим. Це те саме, що можна зустріти людину, яка стверджує, що вона православна, але навіть від справжнього православ’я, тим більше від християнства, ця людина дуже далека. Христос говорить цьому вчителю Ізраїля, члену синедріону, та поважній людині, що вона не те, що не увійде в Царство Боже, вона Його, навіть, не побачить. А Царство Боже — це ж там де Бог, там де Бог керує, це духовний світ. Тобто, виходить, що людина не живе з Богом, навіть якщо вона все життя присвячує релігійній практиці? А я буквально декілька днів тому розмовляв з однією дуже доброю людиною, яка ще і нам схотіла допомогти фінансами і доволі багато пожертвувала на соціальне служіння. І ця людина все захоплювалася, які ж ми молодці, що так багато робимо справ. А далі, ми, звісно почали говорити за Христа та християнство і він сказав, що його віра не похитна. Всі дороги ведуть до Бога. Добре, а чому ж тоді сам Христос говорить: «Промовляє до нього Ісус: Я дорога, і правда, і життя. До Отця не приходить ніхто, якщо не через Мене» (Iван.14:6)? Та людина погоджується. І Христос дорога, і Мухаммед дорога, і Конфуцій дорога. Так Христос же єдина дорога! не заспокоююся я. Та залиште ви, — зазвичай відповідають люди, ваші крайнощі. Зверніть на чому ставить акцент Спаситель, — якщо ти не народишся згори, якщо Дух Святий не ввійде у твоє серце, ти не маєш відношення до Царства Божого. То ж виходить треба розповідати не лише про Христа, а ще й обов’язково про Духа Святого.

   І ось те, що говорить Христос просто вражає! Ця людина, яка присвятила себе релігії, яка молилася і постилася, яка віддавала десятину на храм, і постійно розмірковувала про Бога. Яка кожну суботу відмовлялася займатися будь якими справами і в цей день завжди ходила до синагоги. В це неможливо повірити!

Мій приклад в синагозі… Треба було оформлювати документи з раввіном для батька, який, будучи українцем, живе в Ізраїлі. Оформили документи, а потім моя сестра і каже, — ми вам щось повинні? І тут раввін сказав, що я повинен молитися. І ось мені нав’язали на руку заповіді в маленькій коробці чорній, також і на голові, між очей. Раввін пояснив, що це символізує – заповіді в розумі, ріку, тому що справа, рука з боку серця, це серце. І що ж, розмірковував я, ці люди не досягнуть Царства Божого?

— Ця вчена людина Никодим починає заплутуватися все більше і більше. Йому важко збагнути найвеличнішу істину — всі релігії спрямовані на те, щоби дати людині найкращі правила. Всі релігії об’єднані однією ідейою, що людина може стати краще власними зусиллями. Тако ж і сучасна релігія успіху. Скільки можна подивитися в ютьюбі відеороликів, які навчать вас і правильно спати і час свій організовувати ефективно, і досягати максимального успіху у всіх сферах. Скільки талановитих психологів намагаються допомогти людині зорієнтуватися в цьому складному світі. Але слова Христа досі лунають над усіма людськими зусиллями, як щось не просто краще, більш ефективне, але як єдиний шлях до справжніх змін в людині, таких змін, які людину поєднають з Богом і нададуть їй Божественних сил. Це саме те, що може привести людину до спасіння. І таки зміни починаються з народження згори. Це означає, що людині потрібно інше джерело. Що людина сама себе не спроможна витягти. І знаєте, подумалося мені, що об’єднує всіх людей, які намагаються дати добрі поради людині. І дійсно, ефективність людини може в чомусь значно підвищитися, і людина може багато чого досягти, але є одне але… Всі ці люди, всі ці школи вони не дооцінють силу гріха.

   І тут Христос говорить, що в людині є страшна сила — це сила гріха.

Коли Христос прийшов в цей світ, Ангел одразу чітко окреслив мету, коли розмовляв з розгубленим Йосипом, чоловіком Марії: «І вона вродить Сина, ти ж даси Йому йменна Ісус, бо спасе Він людей Своїх від їхніх гріхів» (Матв.1:21). Так починалося земне життя Христа. А закінчувалося воно розп’яттям, коли проливалася кров Сина Божого. І знов ми чуємо той самий мотив, боротьбу з силою гріха: «бо це кров Моя Нового Заповіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів!» (Матв.26:28). Вся історія людства це війни, це, переважно, брудна політика, це інтриги, боротьба за владу, це культура та мистецтво, яке, також, доволі часто оспівували гріх та гординю. І ось з цією силою, яку просто не вигризти з людини, прийшов вести боротьбу Христос. І ця боротьба не в кращих правилах і системах. Успіх цієї боротьби залежить, насамперед, від відповіді на питання, — чи прийняла людина Духа Святого, силу Божу, чи ні? А друге питання, наскільки людина живе з Духом Святим?

— Никодим сприймає доволі грубо і матеріально слова Христа. «Никодим Йому каже: Як може людина родитися, бувши старою? Хіба може вона ввійти до утроби своїй матері знову й родитись?» (Iван.3:4). Начальник іудейський наполягає, що Христос зараз говорить, щось абсурдне. Людина ж не може народитися другий раз. І він, прямо таки уявляє собі, як доросла людина знов входить в утробу матері. Це повна нісенітниця!

«Ісус відповів: Поправді, поправді кажу Я тобі: Коли хто не родиться з води й Духа, той не може ввійти в Царство Боже. Що вродилося з тіла є тіло, що ж уродилося з Духа є дух. Не дивуйся тому, що сказав Я тобі: Вам необхідно родитись згори. Дух дихає, де хоче, і його голос ти чуєш, та не відаєш, звідкіля він приходить, і куди він іде. Так буває і з кожним, хто від Духа народжений» (Iван.3:5-8).

1) Народитися від води могли лише погани (руск. язычники) які наверталися до іудаїзму. Таких людей називали «новонародженими». Але чистокровні євреї були дітьми Авраама, вони все вірно виконували і тому і так були з Богом.

2) Якщо в першому випадку Христос каже, що не можна побачити Царства Божого, то вже в другому реченні Він говорить, що не можна і увійти в те Царство без Духа Святого.

3) Людський дух знаходиться в сплячому стані. Таких людей Біблія називає мертвими по гріхам. Дух людський, це такий орган який оживає, коли його торкається Дух Святий. А в нормі, щоби людиною керував Дух Святий, а не сама собі людина визначала замість Бога.

4) «Дух дихає де хоче». Оце і є однією з ознак віруючої людини. Слово «дух» перекладається і як дух і як вітер. Як ми не бачимо вітра, але його відчуваємо так і Духа Святого не бачимо. Як не бачимо звідки вітер приходить, так і не бачимо звідки і коли Дух Святий сповнює нас. Але ми відчуваємо Його лагідність, Його силу, Його звинувачення нас, Його потіху. Ми просто не можемо жити без Духа Святого.

«Відповів Никодим і до Нього сказав: Як це статися може? Ісус відповів і до нього сказав: Ти учитель ізраїльський, то чи ж цього не знаєш?» (Iван.3:9,10).

Христос дивується, як іудеї вибірково читають Біблію. Вони ж точно знали, що за сотні років до приходу Христа пророк Єзекіїль промовляв: «І дам вам нове серце, і нового духа дам у ваше нутро, і викину камінне серце з вашого тіла, і дам вам серце із плоті.  І духа Свого дам Я до вашого нутра, і зроблю Я те, що уставами Моїми будете ходити, а постанови Мої будете стерегти та виконувати» (Єз.36:26,27).

ПИТАННЯ: 1) Хто такі фарисеї і в чому їх проблема? 2) Що примусило Никодима прийти до Христа? Що примушує людину, яка досягла майже всього, прийти до Христа? 3) Що може дати Христос таке, чого не вистачає навіть людині, яка має все? 4) Чому Христос ніколи прямо не відповідав на питання, а говорив те, що важав за потрібне? Наприклад, прочитайте Іван. 4.15,16 5) Чому саме так відповідав Христос на питання Никодима «Поправді, поправді кажу Я тобі: Коли хто не народиться згори, то не може побачити Божого Царства» (Iван.3:3). 5) Чому людина, яка не народжена згори не може побачити Царства Божого? 6) Як ви розумієте, що таке народження згори? 7) Чому людина, яка поститься і десятину дає, і молиться і читає старий заповіт, як це робив Никодим, не може потрапити до Царства Божого? 8) Дуже важливе питання! Чому не допомагає людині ані психологія, ані різні матеріали по удосконаленню людини, не допомагає стати людиною яка виконує Божу волю? 9) Що ви взяли для себе? Що вас надихнуло? Що запам’яталося з проповіді?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *