ЦИКЛ. ДИВОВИЖНА ОСОБА БОГА — ДУХ СВЯТИЙ ЧАСТИНА 9. ЯК НЕ ЗНЕВАЖАТИ ТА НЕ ВГАШАТИ ДУХА СВЯТОГО?

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

«І не засмучуйте Духа Святого Божого, Яким ви запечатані на день викупу» (Еф.4:30).

Продовжуємо цикл про дивовижну особу Божої Трійці, пізнаючи Духа Святого. Як же добре, коли Дух Святий сповнює серце. Це важко передати словами, що людина відчуває, коли Божий Дух оселяється в душі людини, змінюючи докорінно якість життя. Але Біблія дає серйозне застереження, з’ясовується, що Духа Святого можна зневажати, а можна і вгашати. Доречи, це ще раз стверджує велику істину, що Дух Святий є особистість, що Він живий раз Його можна зневажати.

«І не засмучуйте Духа Святого Божого, Яким ви запечатані на день викупу» (Еф.4:30).

РОЗДІЛ 1. ЩО ТАКЕ «ЗНЕВАГА»?

Давайте уявимо собі такий діалог між закоханими хлопцем і дівчиною.

— Послухай, ти мене настільки вчора образив своїми словами, пам’ятаєш, коли ми з друзями гуляли по парку?

— Та , що ж я такого сказав? Відповідав непідробно здивований хлопець.

— Ти почав жартувати з моєї мами і з моєї манери одягатися. Мені було дуже неприємно.

— Якщо і далі ти будеш так знущатися наді мною, мені буде вкрай важко продовжувати наші стосунки. І, знаєш, питання навіть не в стилі одягу, або моїй мамі. Питання в тому, якщо ти мене будеш ображати в одному і цього не визнаєш, то це значить, що будеш ображати в інших речах.

— Ти ж знаєш, я тебе дуже кохаю. Вибач мене, відповідав хлопець. Я менше всього хотів завдати тобі біль. Гадаю, що ми до цієї теми вже не будемо повертатися.

— Добре, я приймаю твої вибачення. Ти знаєш, що я тебе також кохаю.

   Цей діалог показує, що коли люди один одного люблять їм і не складно виправляти помилки і прагнути не завдавати біль ближньому. Так само і з Духом Святим.

Двічі в Біблії говориться за зневагу Духа Святого.

На початку розберемося, що значить зневажати людину? Біблія дає декілька прикладів, коли Біблійні герої переживали зневагу.

— Йосип зробив добро тим, хто з ним сидів у в’язниці, але ті люди, як тільки звільнились так і не згадали за нашого героя.

— Христос переживав страшенні зневаги. Як в Нього плювали, як били, як знущалися. Ми це пам’ятаймо. «Бо Він виданий буде поганам, і буде осміяний, і покривджений, і опльований» (Лук.18:32). Таким чином розуміємо, що зневажати це принижувати, ображати, завдавати біль людині, яка цього не заслуговує. Але найстрашніше, коли зневажається, коли нехтується Дух Святий. Що цікаво, що оце нехтування почалося ледь не одразу, як виникли люди. «І промовив Господь: Не буде Мій Дух перемагатися в людині навіки, бо блудить вона. Вона тіло, і дні її будуть сто і двадцять літ» (Бут.6:3). Власно, Адам та Єва, вже почали з того, що відмовили Богу в послуху.

РОЗДІЛ 2. ЯК ЗНЕВАЖАЄТЬСЯ ДУХ СВЯТИЙ?

Дух Святий присутній лише в чистому серці. Пам’ятаєте, «блаженні» чисті серцем? Або інше місце, яке ще більш сильно описує погляд Бога на гріх: «Твої очі занадто пречисті, щоб міг Ти дивитись на зло, і на насильство дивитись не можеш. Чому ж дивишся Ти на грабіжників, мовчиш, коли несправедливий винищує справедливішого від себе?» (Ав.1:13). Виникає питання, — чи може Бог такий гордий, що Йому можна завдати біль через образу, а образа це наслідок гордощів? Ні, насправді, абсолютно інша картина. Уявіть собі, що ви зайшли на смітник. Там смердить, тліє безмежна кількість сміття. Погуляєш по смітнику і від тебе так тхне, що аж страшно виходити на люди. Запах жахливий, видовище не менш жахливе. Відчуйте ту гидоту, як може тільки відчути людина. А тепер питання, — як же святий Бог, про Якого сказано, що, навіть, в Ангелах Він бачить недоліки, який абсолютно святий, може дивитися на гріхи? Чоловік моєї старшої доньки, це було декілька років тому, почав з життєрадісної людини ставати на якусь дуже пригнічену. І до того ж він не дуже розповідав, що з ним відбувається. Ми з другим пастором нашої церкви, який доречи був його другом, терпіли, терпіли, а потім заїхали до нього не вечір, зненацька і почали відверто розмовляти. А причина була надзвичайно простою. Він нам пояснив, що на роботі мужики так нецензурно сваряться, така брудна лайка лунає, що ідеш з роботи, а ті слова, ще продовжують лунати, навіть, і після роботи. І скільки не просиш, все одно продовжують. Як він, бідолаха, мучився, доки не змінив роботу. А що його так примушувало страждати? Один з гріхів — гнилі, брудні слова. Те саме було з моєю дружиною, коли багато років тому вона працювала в гастрономі, перед народженням першої дитини. Брехня, брудна лайка, вона страждала в тій атмосфері. Доречи, так Біблія розповідає про муки праведного Лота. «а врятував праведного Лота, змученого поводженням розпусних людей» (2Петр.2:7). Люди не відрізняються такою вже великою святістю і то їм доволі неприємно. А тепер уявіть наскільки ж мучається і страждає сам Бог (парадоксально лунає), коли стикається з гріхом, який смердить? Можна сказати, що у Бога підвищена чутливість до гріха. Це відповідь на питання, — чому Дух Святий вгашається?

РОЗДІЛ 3. ЩО ЗНЕВАЖАЄ ТА ВГАШАЄ ДУХА СВЯТОГО

З’ясовується, що Духу Святому можна не коритися двома способами.

1) Перший спосіб — вгашати Духа Святого: «Духа не вгашайте!» (1Сол.5:19).

2) Другий спосіб — замучувати, або зневажати Духа Святого. «І не засмучуйте Духа Святого Божого, Яким ви запечатані на день викупу.  Усяке подратування, і гнів, і лютість, і крик, і лайка нехай буде взято від вас разом із усякою злобою» (Еф.4:30,31).

3) Третій спосіб «О ви, твердошиї, люди серця й вух необрізаних! Ви завжди противитесь Духові Святому, як ваші батьки, так і ви!» (Дiї.7:51). Це слова Стефана, первомученика, який звертався до тих, хто не увірував у Христа. Перша ознака людини, яка противиться Духу Святому — відсутність каяття. Як розуміємо, до віруючих відноситься перший і другий спосіб непослуху Духу Святому.

  1. Вгашати Духа Святого. В цьому випадку ніби і грішних вчинків немає. «Отож, хто знає, як чинити добро, та не чинить, той має гріх!» (Як.4:17). Дух Святий побуджує людину чинити волю Божу, а людина натомість, у відповідь лише ігнорує. «Бо то Бог викликає в вас і хотіння, і чин за доброю волею Своєю» (Фил.2:13). Давайте собі уявімо такий діалог між дружиною і чоловіком.

— Коханий, ти мене любиш? Ти завжди мовчиш. Відповідь, — відчепись.

— Ти можеш мені допомогти. На завтра приїжджають твої батьки в гості. Відповідь, — сама роби. Мені ніколи.

— Мені сьогодні так складно на роботі було. Такий тиск від керівництва та ще і подвійн норму треба було зробити. Відповідь, — вибач, але мені не до того.

Як ви вважаєте, чи буде зростати любов чи вона буде згасати? Дух Святий побуджує з самого ранку молитися, читати Слово Боже. Людина цього не робить. Дух Святий побуджує просити вибачення, коли ти з кимось був грубий, без любові, а я просто ігнорую і не прошу. Дух Святий побуджує допомогти одній людині, зробити добру справу, а людина все виправдовується, мовляв часу не маю, хоча насправді просиділа за комп’ютером цей час. Це побудження Духа Святого можна порівняти з вогнем. Якщо не підкидати дрова, а це наші добрі вчинки заради Христа, які виходять з віри, тоді в вогонь Святого Духа вгашається. А коли ми регулярно реагуємо на заклики Духа Святого, цей вогонь ще більше розпалюється.

  1. Засмучувати, зневажати Духа Святого. Якщо в першому випадку християнин своєю бездіяльністю вгашає Духа Святого. Вгашає тим, що не реагую. В другому випадку, засмучувати Духа Святого, це означає відверто робити гріх. Давайте подивимося на пояснення Біблії, що саме засмучує Духа Святого. «І не засмучуйте Духа Святого Божого, Яким ви запечатані на день викупу. Усяке подратування, і гнів, і лютість, і крик, і лайка нехай буде взято від вас разом із усякою злобою. А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив!» (Еф.4:30-32).

Одна мудра людина помітила, чому люди кричать один на одного. Коли серця людей зближаються вони і пошепки розмовляють і добре чують один одного. А коли серця віддаляються вони починають кричати і не чують один одного.

А знаєте, чого люди вгашають і зневажають Духа Святого? Я вам назву лише одну, найважливішу причину, — не люблять Бога настільки. Ви відчуваєте різницю між тим, що чоловік дуже любить свою дружину і не любить, але розуміє, що дружина йому потрібна дуже, тому що хтось повинен хату прибирати, їсти варити та ще і з дітьми уроки вчити, та інші необхідні для чоловіків речі.

Щоби зректися себе, про що неодноразово говорив Христос, треба дуже любити Спасителя та Духа Святого. Христос зрікся себе заради любові. Якщо у вас немає сильної любові до Бога ви ніколи не будете зрікатися себе. А це означає, що Святий Дух буде вгашатися і зневажатися, тому що слухатися Духа Святого, це треба зрікатися свого комфорту. Я про це думаю, коли бачу, як служителі домашніх груп ідуть на вечір, на загальну зустріч, на якій ми роздумуємо, як краще вести домашні групи. І це відбувається після робочого дня. І ці люди зрікаються з власного комфорту. А ті сестри та брати, які, дуже часто, а дехто щоденно, ідуть на майдан і які творять історію? А ті брати, які кожної неділі ідуть сюди з самого ранку, щоби приготувати залу, а можливо у них це єдиний вихідний, коли можна відіспатися. Ці люди ідуть саме тому, що слухаються Духа Святого. «Промовив тоді Ісус учням Своїм: Коли хоче хто йти вслід за Мною, хай зречеться самого себе, і хай візьме свого хреста, та й іде вслід за Мною» (Матв.16:24).

РОЗДІЛ 4. ЩО МЕНЕ МОЖЕ ЗУПИНИТИ, КОЛИ ВГАШАЄТЬСЯ І ЗНЕВАЖАЄТЬСЯ ДУХ СВЯТИЙ?

Розуміння наслідків може нас зупинити від гріха проти Духа Святого. То ж, наразі, ми подивимося які можуть бути наслідки, коли Дух Святий вгашається і зневажається.

1) Зневажати Духа Святого це те саме, що розпинати Христа. «скільки ж більшої муки, додумуєтеся? заслуговує той, хто потоптав Сина Божого, і хто кров заповіту, що нею освячений, за звичайну вважав, і хто Духа благодаті зневажив!» (Євр.10:29). Трійця це велика таємниця, проте де що Бог нам відкриває. Ми знаємо, що Трійця з’єднана між собою. І коли ми завдаємо біль Духу Святому разом страждає і Христос. Біблія говорить, що ми топчемо Христа, а в російському перекладі, «попирает». Дійсно, це слово так і перекладається, як топтати, відкидати, зневажати. Цікаво, що те саме слово «засмучувати», яке використовується в заклику «Не засмучуйте Духа Святого» використовується і в іншій цитаті, яка розповідає, як Христос молився в Гетсиманському саду і мучився, страждав: «І, взявши Петра й двох синів Зеведеєвих, зачав сумувати й тужити» (Матв.26:37).

Духу Святому боляче. Як про матір Христа було сказане, що їй зброя пройде душу, так і Дух Святий буде мати біль, коли ми його не слухаємося, а впускаємо в себе гріх.

Не можливо жити Духу Святому в тій квартирі де панує сміття гріха. Я настільки люблю Христа, Духа Святого, що не можу завдати Йому біль.

2) Втрачаються стосунки з Христом. І коли приходить Спаситель, я вже далекий від нього. Ось вам щось треба просити у Бога, а Він вам так і скаже: «Я ж тебе не знаю». А ось якщо людина буде каятися, тоді інша справа. Згадайте, як цар Давид, улюбленець Божий, каявся і як Бог його одразу вибачав, навіть коли йшла мова про тяжкі гріхи. Христос розповідає історію про 5 дів розумних, а 5 нерозумних. На ті часи була традиція, коли наречений міг прийти пізно ввечері за своєю коханою і його треба було зустрічати. Христос часто порівнюється з молодим, який іде за своєю нареченою — церквою. «А опівночі крик залунав: Ось молодий, виходьте назустріч! Схопились тоді всі ті діви, і каганці свої наготували. Нерозумні ж сказали до мудрих: Дайте нам із своєї оливи, бо наші каганці ось гаснуть. Мудрі ж відповіли та сказали: Щоб, бува, нам і вам не забракло, краще вдайтеся до продавців, і купіть собі. І як вони купувати пішли, то прибув молодий; і готові ввійшли на весілля з ним, і замкнені двері були. А потім прийшла й решта дів і казала: Пане, пане, відчини нам! Він же в відповідь їм проказав: Поправді кажу вам, не знаю я вас!» (Матв.25:6-12). Ця історія показує, що ті, хто не мав оливи, а це масло, яке завжди символізує Духа Святого, тобто ті, хто не мали Духа Святого, у кого Він пригнічений, можуть почути слова Христа «Я вас не знаю». Та він же все знає і все бачить. «Не знаю вас, як своїх дітей. Ви чужі для мене», — ось що значать ті слова.

3) Порожнеча. Христос, коли подивився на Єрусалим, який Його так і не прийняв, з великим сумом промовив. «Ось ваш дім зостається порожній для вас! Говорю бо Я вам: Ви мене не побачите, аж поки не настане, що скажете: Благословенний, Хто йде в Господнє Ім’я!» (Лук.13:35). Людина, яка вгашає та зневажає Духа Святого, залишається такою ж породною, як Єрусалим, який сказав Христу «ні».

ГОЛОВНИЙ МОТИВ

А як же ж воно має бути? На що спиратися, щоби не вгашати Духа Святого? Відповідь проста і водночас надважлива. Любити Духа Святого. Давайте згадаємо що зробив для нас Дух Святий. — Життя дав. — Спасіння приніс. — Біблію дав людству і ще і пояснює цю вічну книгу. — Дає вічну любов. — Дає підтримку. — Дає силу виконувати заповіді. А без Духа Святого ніяк не виконаєш. Я люблю Бога і тому не хочу зневажати Духа Божого. Я люблю Христа і тому не буде вгашати Його Духа. Я люблю Бога Отця і тому не дозволю собі чинити спротив Духу Святому. Обираю інший шлях, — завжди слухатися Духа Божого і сповнюватися Його силою.

ПИАТННЯ: 1) Що таке зневага і чи пов’язаний біль з гордощами, який відчуває Бог, коли Дух Святий зневажається? 2) Чому Дух Святий себе жахливо почуває в серці людському, коли там панує нерозкаяний гріх? 3) Чим відрізняється вгашати та зневажати Духа Святого? Які цитати говорять про зневагу Духа Божого, а які про вгасання Духа Святого? 4) Чи були у вас випадки, коли ви вгашали і коли зневажали Духа Святого? 5) Що відбувається, коли людина вгашає Духа Святого і зневажає? Які наслідки? 6) Чому тільки справжня любов і вдячність Духу Святому за все, що він нам зробив, може допомогти не грішити проти Духа Божого? 7) Яке відношення до нашої теми має історія про 5 нерозумних і 5 мудрих дів? 8) Чому Христос сказав тим, хто не мав оливу в посудині, що він їх не знав?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *