ЦИКЛ. ДИВОВИЖНА ОСОБА ТРІЙЦІ — ДУХ СВЯТИЙ ЧАСТИНА 2. СИМВОЛИ ДУХА СВЯТОГО

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

Продовжуємо розважати, розмірковувати про особистість Духа Святого. І сьогодні будемо розглядати символи Духа Божого.

Насамперед питання, що є символ? Символ це коли одна річ допомагає нам зрозуміти сутність іншої речі. Христос про себе говорить, що Він є хліб. «Ісус же сказав їм: Я хліб життя. Хто до Мене приходить, не голодуватиме він, а хто вірує в Мене, ніколи не прагнутиме» (Iван.6:35). І ми добре розуміємо, що хліб це їжа, яка дає людині силу, життєву фізичну енергію. Або, скажімо, Христос себе називає пастором, а християн вівцями, таким чином показуючи, що він той, хто дбає за овець, хто дає поживу, хто лікує овець від хвороб, хто відганяє вовків від отари. А вівці це ті, хто без зайвих гордощів та впертості, яка притаманна баранам, лагідно та в покорі ідуть за пастухом. Ось через такі надзвичайно прості приклади взяті з повсякденного життя Спаситель пояснював науку Євангельську і відкривав Свій характер та якості і також характер, який має бути у християн.

Чому Христос використовував символи та притчі? Тому що люди були не готові сприймати науку Христову більш складними образами. Ось згадайте як нам читати послання Ап. Павла, про які навіть Апостол Петро казав (2 Пет.3.16), що в тих посланнях є «тяжко зрозуміле». А Христос дає нам прості символи: світло, двері, сіль та інші, щоби нам було легше зрозуміти сенс духовних законів. Ще одна проблема: «Затовстіло бо серце людей цих, тяжко чують вухами вони, і зажмурили очі свої, щоб коли не побачити очима й не почути вухами, і не зрозуміти їм серцем, і не навернутись, щоб Я їх уздоровив!» (Матв.13:15). Тому символи, це, можна сказати, певне спрощення складного матеріалу, сухої інформації.

Отже, подивимося на образи, символи Духа Святого, які так саме покликані допомогти нам добре розібратися більш глибоко з природою та характером Духа Святого. Таких символів усього 7.

7 СИМВОЛІВ СВЯТОГО ДУХА

1-й символ — ВОДА.

1) Вода очищує. Ми знаємо, що в Старому Заповіті ледь не все, що відбувалося в храмі, та і всі ритуали, обряди носили символічний характер. Ось до прикладу, навіщо іудеям обмивати руки? Цитата з сучасних іудейських текстів: «Прокидаючись вранці, ми робимо обмивання рук — нетілат ядаім, омиваючи їх 3 рази по черзі: права-ліва, права-ліва, права-ліва. Перед тим, як їсти хліб, омиваємо руки в іншому порядку: спочатку 2 або 3 рази (в залежності від громади) праву, потім — ліву». Обмивання рук символізує очищення від бруду гріха. Неможливо було священикам служити в храмі, якщо вони не омилися. Але, Новий Заповіт іде набагато далі питання вже стоїть про очищення сумління, совісті людини, очищення душі від гріха і головне, про яке очищення говорить Христос це очищення серця. Ось чому символом Духа Святого є вода. «А останнього великого дня свята Ісус стояв і кликав, говорячи: Коли прагне хто з вас нехай прийде до Мене та й п’є! Хто вірує в Мене, як каже Писання, то ріки живої води потечуть із утроби його. Це ж сказав Він про Духа, що мали прийняти Його, хто ввірував у Нього. Не було бо ще Духа на них, не був бо Ісус ще прославлений» (Iван.7:37-39). Таким чином, цей образ, який навів Син Божий, дає нам уявлення про те, що робить Дух Святий в середині нас. Він омиває, очищує. Нам також стає зрозумілим, що коли сьогодні іудеї продовжують ретельно обмивати руки і байдуже ставитися до внутрішньої чистоти то це і є фарисейство яке Бог ненавидить. «Горе вам, книжники та фарисеї, лицеміри, що чистите зовнішність кухля та миски, а всередині повні вони здирства й кривди!» (Матв.23:25). Коли сирійський головнокомандуючий Нааман захворів на проказу, що йому треба було робити? «І прибув Нааман зо своїми кіньми та з колесницею своєю, і став при вході Єлисеєвого дому. І послав Єлисей до нього посла, говорячи: Іди, і вимиєшся сім раз у Йордані, і вигоїться тіло твоє тобі, й очистишся» (2Цар.5:9,10). Він так розгнівавсь, що йому кажуть такі дурниці. Сам Нааман говорив, якби мені поклали руку на хворе місце та почали молитися ревно ось тоді би я зцілився. Добре, що у нього були мудрі заступники яки йому підказували: «І підійшли його раби, і говорили до нього, і сказали: Батьку мій, коли б велику річ говорив тобі той пророк, чи ж ти не зробив би? А що ж, коли він сказав тобі тільки: Умийся і будеш чистий!» (2Цар.5:13). Люди особливо не змінюються і продовжують шукати містики, переживань особливих, а насправді треба занурюватися в Духа Святого, жити з Божим Духом і тоді проказа гріха зійде з нас.

2) Вода вгамовує спрагу і дає життя. Людина, тварина, та і сама земля не зможе існувати без води. Без їжи людина може прожити місяць, але без води лише три дні.

ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ ДЛЯ НАС? Перебувайте в Дусі Святому і пам’ятайте, що це функція третьої особи Трійці очищувати нас від гріха. Кожного ранку омивайтеся в Дусі Святому. Починайте день з очищення, умивайтеся протягом дня і на ніч, щоби бути чистим перед Богом.

НАША ХРИСТИЯНСЬКА ЯКІСТЬ? Якщо я носій Духа Святого, то через мене повинна ця вода виливатися на інших людей. Тобто, люди, які поруч зі мною, повинні відчувати очищення, а не забруднення. Коли ми осуджуємо всіх і вся, коли іншим розповідаємо речі, які руйнують їх віру, а не забудовують, тоді вода Духа Святого тече через нас чи брудні потоки? Я пішов на джерело під час сильного дожду і набрав води в потемках, а коли прийшов додому і побачив цей бруд залишилося тільки вилиті та пошкодувати за згаяний час. Щоби так не трапилося з нашим духовним життям. Ось для того нам і потрібен Дух Святий, щоби ми були чисті.

2й-символ — ВОГОНЬ. В день п’ятидесятниці Дух Святий зійшов на учнів і всі побачили вогняні язики які перебували на кожному із учнів. «І з’явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів» (Дiї.2:3). Чому саме вогонь? 1) Вогонь любові до Бога. Це, насамперед, вогонь любові до Бога. В цьому плані ми повинні бути схожі на пророків у яких був в середині вогонь Божої присутності. От і згадується відповідь одного мудрого, поважного, досвідченого літнього християнина, коли його запитала, як же треба правильно молитися, то ж він і відповів — «З вогнем».

Коли Ап. Павло говорить про те, що все його життя спрямоване на досягнення Божої мети, ми розуміємо, що всередині його горить вогонь Духа Святого, бо саме цей вогонь робить нас супер цілеспрямованими людьми: «я женусь до мети за нагородою високого поклику Божого в Христі Ісусі» (Фил.3:14).

2) Вогонь, символ очищення. Що ми робимо зі сміттям на городі? Ми його спалюємо. Так саме і Бог, колись попалить все. Так Святе Письмо і говорить: «День же Господній прибуде, як злодій вночі, коли з гуркотом небо мине, а стихії, розпечені, рунуть, а земля та діла, що на ній, погорять…» (2Петр.3:10). Вогонь спалює гріхи. Це дійсно відбувається, коли в людині Дух Святий. Раніше грішив і мені дуже це подобалося. Збрехав і радієш, що когось обдурив. Помстився і добре, а як його ще вчити. Пішов з кимось побився, і знов ти таким чином виховуєш. І з цієї серії образився. «І пізнають вони, що Я Господь, коли Я дам огонь на Єгипет, і будуть поторощені всі, хто йому помагає» (Єз.30:8). А згадайте, як Христос переможе Антихриста, коли він збере велику кількість людей на останню битву, бойовище? Вогнем своїх вуст.

3) Хрещення вогнем. «Я хрищу вас водою на покаяння, але Той, Хто йде по мені, потужніший від мене: я недостойний понести взуття Йому! Він христитиме вас Святим Духом й огнем» (Матв.3:11). Яка мета? «бо людина народжується на страждання, як іскри, щоб угору летіти…» (Йов.5:7).

ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ ДЛЯ НАС, ХРИСТИЯН? Що ми повинні, коли Дух Святий перебуває в нас, так само горіти, полум’яніти для Бога, як то було з Христом, Ап. Павлом. До того ж нас і закликає Дух Святий: «У ревності не лінуйтеся, духом палайте, служіть Господеві» (Рим.12:11). Бути очищеними вогнем Духа Святого, та пройти всі страждання з Христом.

3-й символ. ПОДИХ або ВІТЕР. Ще з часів стародавніх, люди добре розуміли, що саме Дух Святий творить людину і дає їй подих: «Дух Божий мене учинив, й оживляє мене Всемогутнього подих» (Йов.33:4). Єврейською мовою як, втім, і грецькою слово «дух» перекладається, ще як вітер. Але нам варто згадати бесіду Христа з священником похилого віку Никодимом. В цій важливій бесіді Христос відкриває найбільш важливу істину, яка була закрита навіть священникам Старого Заповіту — це істина про Духа Святого. Як пам’ятаємо Никодим прокрався тихенько, коли вже стемніло, щоби його ніхто не побачив, і почав розпитувати Христа про Його дивні чуда. А Христос тому священику сказав саме про джерело тих чудес, про саму сутність віри — «Що вродилося з тіла є тіло, що ж уродилося з Духа є дух. Не дивуйся тому, що сказав Я тобі: Вам необхідно родитись згори. Дух дихає, де хоче, і його голос ти чуєш, та не відаєш, звідкіля він приходить, і куди він іде. Так буває і з кожним, хто від Духа народжений» (Iван.3:6-8). Більш точний переклад 8го вірша має лунати так: «Вітер (грецьке слово «пневма» дихає де схоче і не знаєш звідки і куди він іде. Але як відчуваєш подув вітра так християнин повинен відчувати подув Духа Святого і чути Його голос». Ще раз згадаємо свято п’ятидесятниці, коли Дух Святий з’явився у вигляді вогняних язиків та сильного вітру. «І нагло зчинився шум із неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони. І з’явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав»

(Дiї.2:2-4).

ЩО ЦЕ ЗНАЧИТЬ? Бог хоче з нами спілкуватися і ми можемо і мусимо шукати його голосу. Дух Святий говорить з нами цитатами з Біблії і спираючись на цитати говорить ті речі які мають стосунки тільки для нас. Наприклад, Дух Святий мені відкрив час скільки я повинен провести в молитві, скільки я повинен читати розділів Біблії. Що повинно в мені змінитися по відношенню до моєї молодшої дитини. Доречі, Дух Святий підказує нам абсолютно

4-й символ. ГОЛУБ. «і Дух Святий злинув на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і голос із неба почувся, що мовив: Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Тебе!» (Лук.3:22). Що нагадує нам голуб? Чистота, лагідність, ніжність. Голуб доволі точно характеризує якості Духа Божого і найважливіша — лагідність. «Оце посилаю Я вас, як овець між вовки. Будьте ж мудрі, як змії, і невинні, як голубки» (Матв.10:16).

5-й символ — ОЛИВА (руск.елей) «Ісуса, що був із Назарету, як помазав Його Святим Духом і силою Бог. І ходив Він, добро чинячи й усіх уздоровлюючи, кого поневолив диявол, бо Бог був із Ним» (Дiї.10:38). Як відомо, в Старому Заповіті намащували спеціальною оливою лише пророків, царів та священників. Таким чином показувалося громаді, через символічну дію, що на них особливим чином перебуває Святий Дух.

«Ти полюбив праведність, а беззаконня зненавидів; через це намастив Тебе, Боже, Твій Бог оливою радости більше, ніж друзів Твоїх» (Євр.1:9). Намащеним Духом Святим був Сам Христос. Цікаво згадати, що намащувалася також скінія, як прообраз храму. «І ти накажеш Ізраїлевим синам, і нехай вони приносять тобі оливу з оливок, чисту, товчену, для освітлення, щоб завжди горіла лямпада. У скинії заповіту назовні завіси, що на свідоцтві, приготує її на запалення Аарон та сини його від вечора аж до ранку перед лицем Господнім. Це вічна постанова їхнім родам від Ізраїлевих синів!»

(Вих.27:20,21). Тобто, це ще одне нагадування, що ми є храмом Духа Святого, Божим храмом.

1) Олива зцілює.

2) Олива символ радості. «щоб радість вчинити сіонським жалобникам, щоб замість попелу дати їм оздобу, оливу радости замість жалоби, одежу хвали замість темного духа! І будуть їх звати дубами праведности, саджанцями Господніми, щоб прославивсь Господь!» (Iс.61:3).

3) Олива символ перебування Духа Святого на людині, і нагадування, що статус звичайної людини виростає в Новому Заповіті до статусу пророка, царя та священика. Ось чому говориться: «Але ви вибраний рід, священство царське, народ святий, люд власности Божої, щоб звіщали чесноти Того, Хто покликав вас із темряви до дивного світла Свого» (1Петр.2:9).

6-й символ — ПЕЧАТКА. Печатка на предметі чи на папері говорить про затвердження документа та ще і показує хто є справжнім власником. «Який і назнаменував нас, і в наші серця дав завдаток Духа» (2Кор.1:22). В стародавні часи, печатку ставили купці своїми перснями. Коли Дух Святий входить в людину, тим самим Бог показує, що на нас Його печатка і ми Його власність. Саме Дух Святий робить нас Його власністю.

7-й символ — ЗАВДАТОК. «Який і назнаменував нас, і в наші серця дав завдаток Духа» (2Кор.1:22).

Завдаток Духа Святого дає нам впевненість, що ми в майбутньому отримаємо набагато більше, так саме, як завдаток грошей, коли ми, наприклад, купуємо квартиру, показує нам, що з часом ми отримаємо всі гроші за квартиру. І, доречи, той самий завдаток, дає нам впевненість, що ми таким отримаємо квартиру повністю. А завдаток Духа Святого говорить нам, що ми отримаємо від Бога вічність, спасіння. Тому в плані спасіння нам треба уникати двох крайнощів. З одного боку розслаблена впевненість, що я все одно буду спасенним, навіть якщо буду грішити. З іншого, постійний страх, що я повністю не спасенний. Так не вірно, тому що ми отримали завдаток спасіння, який і дає нам впевненість, що якщо і надалі ми будемо жити з Духом Святим, будемо вічно перебувати з Богом.

ПИТАННЯ: 1) Чому Христос говорив символами? 2) Перший символ Духа Святого – вода. Прочитайте цитату. Про що це говорить і яке це відношення має для нас? 3) Другий символ Духа Святого – вогонь. Цитата з Біблії. Про що це говорить і яке це відношення має для нас? 4) Третій символ – подих, або вітер. 5) Четвертий символ – голуб. Про що це говорить і яке це відношення має для нас? 6) П’ятий символ – олива. Про що це говорить і яке це відношення має для нас? 7) Шостий символ – печатка. Про що це говорить і яке це відношення має для нас? Сьомий символ — завдаток.  Про що це говорить і яке це відношення має для нас?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *