УСПІХ ЧИ ПОРАЗКА? ЖИТТЯ ІУДЕЙСЬКОГО ЦАРЯ АСИ. 2 ХРОН.14,15 РОЗДІЛИ

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

Успіх це те, до чого прагнуть всі. Про успіх написано сотні книг. Неуспіх народжує засмучення і відчай, успіх же дарує радість та задоволення. Я запевняю вас, найкраща книга про те, як бути успішним — Біблія. На її сторінках описані сотні людей у ​​яких були свої невдачі і успіхи. Але Біблія ще й аналізує причини невдач, щоб ми вміли їх долати. Вивчаючи Біблію по цій темі, я зрозумів одну велику істину — Бог хоче, щоб його діти були успішними. Що таке успіх і в чому причина втрати успіху, саме про це сьогодні мова.
ЦАР АСА
«Другого року Йоаша, Йоахазового сина, Ізраїлевого царя, зацарював Амація, Йоашів син, цар Юдин. Він був віку двадцяти й п’яти літ, коли зацарював, і царював в Єрусалимі двадцять і дев’ять років. А ім’я його матері Єгоаддан, з Єрусалиму» (2Цар.14:1,2). Ми переносимося в 910 г до Р.Х. У зв’язку з громадянською війною євреї вже давно поділені на два царства: Північне, Ізраїль зі столицею Самарія. Південне, Іудея зі столицею в Єрусалимі. Аса цар південного царства, в якому живуть тільки два коліна — Веніаміна і Іуди. Це нащадки Давида. Правнук царя Соломона, молоденький цар Аса запанував на престолі. Попереду у нього 41 рік правління Іудеєю, що на ті часи, та й за нинішніми, досить довгий термін для перебування у владі.

ПОЧАТОК УСПІХУ — БИТВА З ГРІХОМ і ПОШУК БОГА
До Аси було багато царів, які були далекі від успіху. Вони постійно воювали і ніколи не знали спокою. І раптом приходить молодий цар і відразу ж читаємо характеристика його царства: «І спочив Авійя зо своїми батьками, і поховали його в Давидовому Місті, а замість нього зацарював син його Аса. За його днів заспокоївся Край на десять літ» (2Хр.13:23). Цікаво, як йому вдалося, за часів, коли місяць без війни був дивом, десять років жити в мирі і спокої? Біблія показує нам, що передувало такому успіху.
Як починається будь-яке будівництво? Припустимо, ви придбали ділянку зі стареньким будинком, але ділянку близький до дороги і майже в центрі. Місце настільки важливо, що ви готові розгрібати завали сміття, зруйнувати старий будинок, тільки щоб побудувати на цьому місці новий. Ця аналогія показує початок процесу духовного будівництва успіху. Людина — це не чистий аркуш, який пишеться заново, а маса шкідливих звичок, амбіцій, зла і іншого, що заважає будувати «нову, духовну людини». Треба постійно «розгрібати завали» гріха. Аса «розгрібав» більшою мірою гріхи минулого, які були пов’язані з гріхами батьків, зокрема з вихованням єврейського народу його батьком Авіем результатом, якого стало поширення ідолопоклонства. Так і наш характер,  неправильні погляди формувалися батьками, прабатьками, традиціями далекими від Бога. Однак, як Асі ніщо не заважало стати хорошим, побожним царем, так і нам нічого не може завадити, бути набожною людиною, якими би не були батьки наші і яким впливам ми б не піддавалися, яким би не було наше минуле, але сьогодення і майбутнє прекрасно, коли ми з Богом. «І робив Аса добре та справедливе в очах Господа Бога свого: і відкинув він жертовники богів чужих і висоти, і поламав стовпи для богів, і вирубав Астарти» (2 Хр.14:2,3).
1. Перше, з чого почав Аса управління царством — нищівна боротьба з гріхом. Для опису цієї боротьби використовується 4 дієслова: відкинув (жертовники ідолам). Так само відкинув висоти. Що таке «висоти»? Подивимося у християнський словник: «ВИСОТИ (1Цар 9:12), або височини на пагорбах і горах, нерідко обиралися місцем — щирого служіння Богові, але вельми часто також і для ідолослужіння. З давніх часів піднесені місця вибиралися для спорудження жертовників або вівтарів (Бут 12: 7, 22: 2, 31:54). За побудові храму, подібні висоти стали гидотою, тому що вони дуже часто оскверняли язичницьким ідолослужінням. Розбив (статуї богів), вирубав (присвячені дерева), скасував (висоти і статуї). Ска-мовити, що Аса бореться з гріхом це нічого не сказати. Молодий цар «вигризав», «вирізав», «витравлював», «видавлював», «випалював» гріхи свого народу. В армії мене вчили, що означає чистота. Молодого солдата змушували мити підлогу, ну я його і помив при цьому, ніяк не чекаючи, що офіцер буде перевіряти якість помитого статі білосніжним носовою хусткою. Я просто остовпів, побачивши подібні знущання і засмутився від того, що ці військові так майстерно вміють чіплятися. Але в цьому було щось позитивне. Мене вчили все робити якісно. Бог закликає дуже якісно позбавлятися від гріха: «Ви ще не змагались до крови, борючись проти гріха». (Евр.12:4). Битва з гріхом не на життя, а на смерть. «І повсував він зо всіх Юдиних міст пагірки та подоби сонця. І заспокоїлося царство при ньому» (2Хр.14:4).

 1. Друге, що робить Аса- наказує всім звертатися до Бога: «І наказав він Юді звертатися до Господа, Бога батьків своїх, і виконувати Його Закона та заповідь» (2Хр.14:3).
  3. Третє, що зробив Аса — почав мотивувати людей, показуючи наслідки звільнення від гріха і закликаючи до будівництва: «І сказав він до Юди: Побудуймо ці міста, й оточімо муром та баштами, ворітьми та засувами. Іще він, цей Край, наш, бо зверталися ми до Господа, нашого Бога. Зверталися ми, і Він дав нам мир навколо. І побудували, і їм щастило» (2Хр.14:6). Аса, немов говорить своїм співгромадянам;
  1) якщо ви хочете мати успіх у справі, наприклад, будівництва, вам потрібен спокій,
  2) якщо ви хочете мати спокій вам потрібно боротися з гріхом,
  3) а боротися з гріхом це і означає шукати Господа, а інакше навіщо тоді і битися? Скільки разів мені доводилося чути, як непросто приходити з покаянням, особливо якщо винен перед ближнім, але після цього така радість, такий спокій. Так і на рівні цілого народу. Стягнення Бога і залишення гріха приносить удо-влетвореніе і спокій: Згадаймо знамените звернення Христа: «Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою!» (Матв.11:28). Присутність гріха завжди породжує занепокоєння, зауважте, завжди! Як у віруючих, так і у невіруючих, але у перших сильніше. Проповідник описує стан людини без Бога: «Тому що всі дні його — скорботи, і його праці — занепокоєння; навіть вночі її серце не знає спокою. І це — марнота!» (Еккл.2: 23).

Отже, ще раз складові успіху:
1. Сильно шукати Господа:
2. Битва з гріхом. «Розчищаємо завали гріха» для будівництва «нового челове-ка».

 1. Пошук пізнання волі Божої. Коли виконуєш, навіть, маленьку справу і розумієш, що це від Бога, приходить радість і задоволеність. Я виконую доручення Самого Бога! Аса будував і був успішний від того, що знав, що виконував волю Божу.
  Наслідок — приходить спокій, причому, цікава деталь — «дав нам мир навколо» (2 Хр.14.6).

ПЕРШЕ ПЕРЕШКОДА НА ШЛЯХУ ДО УСПІХУ. АСА ПЕРЕМОЖЕЦЬ
Але, безхмарним життя не буває і тому рано чи пізно до нас, мило посміхаючись, приходять проблеми. «І вийшов на них кушеянин Зерах із військом у тисячу тисяч та з трьома сотнями колесниць, і прибув аж до Мареші. І вийшов Аса проти нього, і вони вставилися до бою в долині Цефат при Мареші» (2Хр.14:8,9). Мільйонна армія Ефіопа Зараха рухається на Єрусалим. Як би ви себе почували на місці царя, у якого в два рази менше воїнів ніж у супротивника, тільки 580 тисяч, до того ж немає жодної колісниці, еквівалент сучасних танків, а у противника їх 300? І ось стоїть армія перед армією, що ж робити бідному царю, адже битва, заздалегідь можна припустити, програна? Та й навіщо Бог все це допустив, адже так успішно Аса досягав своєї мети очищення царства від гріха і зміцнення міст? Відповідь дуже проста: Успіх несе в собі, як позитивний момент, так і негативний.
1а ПРИЧИНА. Чим більше відповідальний пост, професія, тим більше важлива перепідготовка. Раніше це називалося: «Інститутом підвищення кваліфікації». Проблеми — це курси підвищення кваліфікації. Якщо ви впоралися з проблемою, значить підвищили свій рівень, наблизилися до успіху.
2а ПРИЧИНА. Успіх несе певну небезпеку. Людину потрібно постійно смикати, тому що успіх присипляє пильність. Успіх призводить до гордості і самозадоволення. А так можна і Бога втратити, впиваючись своїм успіхом, котрий, в свою чергу веде до розслаблення. Відпочинок повинен бути але, Божий фільтр в свідомості відключати небезпечно. Ось для того, щоб Аса і єврейський народ не розслаблялись, а підвищували свою кваліфікацію. Приходить кушеянин Ефіоплянин на війну, та ще й з якою армією. Повернемося до питання — що робити бідному Асі? А знаєте, Аса ж не бідний, бо у нього є віра і знання справжнього, живого Бога! Цар робить найкраще і мудре, що можна зробити. Він звертається до найсильнішого Царю, Царю неба і землі з молитвою: «І вийшов Аса проти нього, і вони вставилися до бою в долині Цефат при Мареші. І кликнув Аса до Господа. Бога свого, та й сказав: Господи, нема кому, крім Тебе, допомогти численному або безсилому. Допоможи нам, Господи, Боже наш, бо ми на Тебе опираємося, і в Ім’я Твоє ми прийшли на цю безліч. Господи, Ти Бог наш, нехай людина не має сили проти Тебе!» (2Хр.14:9,10). І наслідки такого смирення і довіри Богу не змусили себе довго чекати. Наступний вірш: «І побив Господь кушеян перед Асою та перед Юдою, і кушеяни повтікали» (2Хр.14:11). Виявляється, в успіху найважливіше це Божа допомога, Боже благословення — і це найкраще відкриття, яке ми повинні сьогодні зробити. Не важливо, сильний чи безсилий — важливо бути у волі Божій.

БОГ ПІДБАДЬОРЮЄ ДО УСПІХУ І ЗАСТЕРІГАЄ ЧЕРЕЗ ЛЮДЕЙ
У 15розділі розповідається, як до Аси приходить пророк, щоб його попередити і підбадьорити. Пророк надихає не бути задоволеним досягнутим і шукати постійно більшого. Часто ми неправильно мислимо про успіх. Ну ось я вже і в прославлянні, а що далі? Я служитель домашньої групи, а що потім? І пропадає інтерес до служіння. Як мені далі виконувати волю Бога і що Бог хоче від мене за все життя? А пророк говорить найважливіше в своєму застереженні: «А Азарія, син Оведів, злинув на нього Дух Божий. І вийшов він перед Асу та й сказав йому: Послухайте мене, Асо та ввесь Юдо й Веніямине! Господь з вами, якщо будете з Ним, і якщо будете Його шукати, дасть вам знайти Себе. А якщо ви полишите Його, полишить Він вас!» (2Хр.15:1,2).
Відзначимо три моменти:
1) Бог з вами, тому що ви з Богом.
2) Бога потрібно завжди шукати, і коли ви будете Його шукати Він буде знайдений вами.
3) Якщо ви залишите Бога Він залишить вас. Люди живуть без Бога, а думають, що у них все в порядку. Акцент всього цього послання в тому, що Бога треба завжди шукати. Молитися, читати Його слово, спілкуватися на духовні теми з духовними людьми, служити для Бога.

Восьмий вірш говорить нам, що натхненний цар Аса, продовжує свою працю, після війни і успіхів, по очищенню від гріха всіх своїх володінь. «А коли Аса почув оці слова та пророцтво, яке говорив пророк Азарія, син Оведів, то зміцнився, і повикидав поганські гидоти зо всього краю Юдиного та Веніяминового, та з міст, які він здобув з Єфремових гір, і відновив Господнього жертівника, що перед Господнім притвором»

(2Хр.15:8). У цьому важлива істина, ми ніколи не повинні стати самозадоволеними християнами. Важливо завжди продовжувати очищатися від гріха, скільки б ви років не були з Христом або яку б посаду в церкві не займали. Серце Аси настільки віддане Богу, про це так і говориться, що він вирішує віддати, присвятити на храм коштовності: «Та пагірки не минулися в Ізраїля, але Асине серце було все з Господом по всі його дні. І вніс він до Божого дому святі речі свого батька та святі речі свої, срібло, і золото, і посуд» (2Хр.15:17,18). Результат, весь народ радіє, весь народ присвячує себе Богові. «І тішився ввесь Юда тією присягою, бо вони всім своїм серцем клялися і з повним запалом шукали Його, і Він дав їм знайти Себе. І Господь дав їм мир з усіх боків» (2Пар.15:15). «І не було війни до тридцять п’ятого року царювання Аси» (2Пар.15:19).

ДРУГА ПЕРЕШКОДА НА ШЛЯХУ ДО УСПІХУ. ПОРАЗКА АСИ
Відбувається чергове випробування на міцність Аси. Знову курси підвищення кваліфікаціі. Для християнина все життя — курси. Вааса, цар другого єврейської держави Ізраїлю. Вааса, бачачи успіх Аси, робить тактичний військовий крок, щоб перемогти сусіднього царя, який набирає силу — захоплює покинуте селище Рама, і будує в ньому фортеця, що для Аси означало блокаду. «Тридцятого й шостого року царювання Аси пішов Баша, Ізраїлів цар, проти Юди, і будував Раму, щоб не дати нікому від Аси, царя Юдиного, виходити та входити.І виніс Аса срібло та золото із скарбниць Господнього дому та дому царевого, і послав до Бен-Гадада, царя сирійського, що сидів у Дамаску, говорячи: Є умова між мною та між тобою, і між батьком моїм та батьком твоїм. Ось послав я тобі срібла та золота, іди, зламай умову свою з Башею, царем Ізраїлевим, і нехай він відійде від мене» (2Хр.16:1-3). Через Раму, яка від Єрусалиму в 8 км. проходили всі торгові і стратегічні шляхи в Єрусалим. Ми подумаємо, що Аса, як досвідчена віруюча людина, тепер вже точно звернеться до Бога. Ви помилилися, нічого подібного. Цар Аса, як останній атеїст здійснює три фатальні помилки, наслідки яких стоять йому життя:
1. Цар просто ігнорує Бога. Ніякого звернення до Бога, але тільки політичний хід.

 1. Що ж зробив Аса? Він пішов на поклін до сирійського царя, щоб той напав на сусідів євреїв. «І виніс Аса срібло та золото із скарбниць Господнього дому та дому царевого, і послав до Бен-Гадада, царя сирійського, що сидів у Дамаску, говорячи: Є умова між мною та між тобою, і між батьком моїм та батьком твоїм. Ось послав я тобі срібла та золота, іди, зламай умову свою з Башею, царем Ізраїлевим, і нехай він відійде від мене» (2Хр.16:2,3). Знайшов до кого звертатися, до безбожника, який через деякий час з’їсть його і його країну. Але це ще не найстрашніше.

«А того часу прийшов прозорливець Ханані до Аси, Юдиного царя, та й сказав до нього: Через те, що ти спирався на сирійського царя, а не сперся на Господа, Бога свого, тому втекло з твоєї руки військо сирійського царя. Чи ж не були кушеяни та ливіяни військом дуже великим, колесницями й верхівцями дуже численними? Та коли ти сперся на Господа, Він дав їх у твою руку. Бо очі Господні дивляться по всій землі, щоб зміцнити тих, у кого все їхнє серце до Нього. Тому зробив ти нерозумно, бо відтепер будуть у тебе війни! І розгнівався Аса на прозорливця, і дав його до в’язниці, бо був у гніві на нього за це. І Аса тиснув декого з народу того часу» (2Хр.16:7-10).
3. Для того, щоб задобрити сирійського царя Аса виносить скарб з храму Божого. Зауважте, (це ВАЖЛИВО!) В 15гл.18 вірші — Аса вносить скарби, а в 16гл. 2ст. Аса вже виносить ці скарби. Виносить то, що присвятив Богу. Це все одно, що забрати подарунок, у того, кому ти його подарував. Як ви думаєте, що думав і відчував Бог, спостерігаючи всю цю картину? Розумієте, чому так часто я кажу про присвячення християн? Людина присвячує своє життя, через водне крещення, а потім відвідує церкву раз на місяць. Така людина забирає те, що належить Богові, недільний день для своєї суєти. Що ж сталося з Асою?

ЩО ЗАВАЖАЄ УСПІХУ
1. СТРАХ. Чому страх улюблена зброя диявола? Страх перед думкою людей, змушує не йти до Бога. Вчені, з одне інституту психології в США, досліджували таке явище, як «вивчена безпорадність». Якщо ви будете тримати щура так довго в воді, що він перестане чинити опір і повірить, що йому вже ніколи не вирватися, то після цього, навіть якщо ви його помістити в посудину з водою, щур не буде битися за життя, тому що психологічно зламався. Лікарі нерідко спостерігають картину вмирання пацієнта, тільки з однієї причини — він здався. Був такий випадок, коли хворому поставили діагноз — лейкемія. Він залишив все мрії, бажання, плани. Втратив сенс життя і почав опускатися. Але чомусь смерть не приходила. Через тривалий період, з’ясувалося, що лікар поставив помилковий діагноз. Дійсно були проблеми з кров’ю, але з якими можна прекрасно жити. Коли з’ясувалася помилка, уявний смертельно хворий з подвійним завзяттям взявся за своє життя. Що змінилося всередині цієї людини? Нічого, крім того, що з його життя пішов паралізуючий страх. Аса злякався і перестав боротися з ворогом. Він звернувся до Сирійцям.
2. БАЖАННЯ МАЛЕНЬКОГО УСПІХУ РУЙНУЄ БІЛЬШИЙ УСПІХ. Феномен сочевичної юшки. Ісав мав маленьку мету — поїсти і продав велику благословення. Юда мав маленьку мету — 30 срібняків і продав Христа, досягнувши дрібної мети, втративши велику мету від Бога для свого життя. Коли ми ставимо перед собою не Божі, маленькі цілі, можливо, ми зраджуємо Бога, який в нас бажає бачити більше?
3. ЗАБУТТЯ БОГА. У мене є підозра, що перед падінням, Аса перестав мати близькі стосунки з Богом. Коли людина перестає виконувати елементарну духовну дисципліну, молитися, читати Біблію, служити Богу, результати завжди вельми плачевні: «Та не відійде книга закону від твоїх уст але будеш роздумувати про неї вдень та вночі, щоб додержувати чинити все, що в ній написано: тоді ти будеш щасливими дороги свої й будеш щастило тобі» (Ііс.Нав.1: 8). Саме тому, Бог постійно попереджає про важливість пам’яті про Нього: «ти пам’ятати Господа, Бога твого» (Втор.8: 18).
Мало того, що Аса допустив грубу духовну помилку так він ще і пророка, який йому сказав правду, посадив до в’язниці. Ось вже, якщо людина починає відпадати від Бога, то відпадіння буває дуже велике.
«Чи не були повтікали і ливіяни військом дуже великим і з колісницями і вершниками дуже численними? Та коли ти сперся на Господа, Він дав їх у руку твою, Бо очі Господні дивляться по всій землі, щоб зміцнити тих, чиє серце до Нього. Тому зробив ти нерозумно. Бо відтепер будуть у тебе війни» (2Пар.16: 8,9).

ХВОРОБА ТА СМЕРТЬ АСИ
Кінець цієї історії дуже сумний. Я нерідко чую такі фрази: «як наїмся таблеток і стає краще». «І занедужав Аса тридцятого й дев’ятого року свого царювання на свої ноги, і хвороба його була тяжка. Та й у хворобі своїй не звертався він до Господа, але до лікарів» (2Хр.16:12). Ми не проти лікарів і ліків, але спочатку, так я вчу своїх дітей, завжди потрібно звертатися до Бога. Бог робить останню «струс» для Аси, щоб його врятувати і це постійно прогресуюча хвороба. Цар так і не звернувся до Бога. А знаєте чому? Давайте згадаємо, як Аса відреагував на пророка Божого, на заклик до каяття? «І розгнівався Аса на прозорливця, і дав його до в’язниці, так як за це був в гніві на нього І Аса тиснув деяких з народу в той час» (2Пар.16:10). Він не покаявся, він не усвідомив слова пророка, він втратив віру, втратив Бога. Як небезпечно мати затверділе в гріхах серце, яке померло для покаяння, померло для молитви, а значить для Бога.
У першому випадку, коли йшла мільйонна армія, Аса звернувся до Господа і почав молитися. У другому випадку, коли небезпека була значно менше, Аса зневажив Богом і звернувся за захистом до язичницького царя і ще розгнівався на викривання власних гріхів пророком.
Кінець царя вельми сумний. «І спочив Аса з своїми батьками, і помер сорокового й першого року свого царювання. І поховали його в його гробницях, які він викопав собі в Давидовому Місті. І поклали його на ложі, що він наповнив пахощами та різними, по-містецькому зробленими, мастями. І спалили йому дуже велике паління» (2Хр.16:13,14). Його померлого від того, що він не звертався до Бога, спалили з великою кількістю пахощів. Дослідники Біблії говорять про те, що тіло Аси настільки смерділо, такий моторошний запах йшов від нього, що мусили велику кількість пахощів принести, щоби перебити цей запах. Так і згадується з послання до Коринтян: «Ми бо для Бога Христова запашність среди тих, хто спасається, и тихий, Які гинут» (2Кор.2: 15). Ми, як християнин, запашність чи смердіння?
Вся ця історія вчить нас, що успіх приходить тоді, коли ми починаємо з Бога і не тільки в разі хвороби. Давайте згадаємо слова Аси, коли він був успішною людиною: «ми до Господа, Бога нашого Зверталися ми, — і Він дав нам мир навколо. І стали будувати, і мали успіх» (2Хр.14:7).
Питання: 1) Що таке успіх з духовної точки зору? Що визначає успіх? 2) Завдяки чому Асі вдалося домогтися 10ти річного миру? 3) Наведіть приклад, коли ви з усією рішучістю викорчовували гріх, як це робив Аса? 4) А які у вас проблеми в плані битви з гріхами? 5) Наведіть приклади, коли вам здавалось, що ви успішні, а це була поразка? 6) Чому Аса, після такого успіху, перемоги над гріхом, коли вдруге прийшли вороги, так жахливо зрадив і виніс скарби з храму, які належали тільки Богові? 7) Чому Аса не молиться, як це робив в перший раз, коли напали вороги? 8) Чим викликана реакція Аси, коли він садить у в’язницю пророка який сказав йому правду? 9) Чому Аса перестав молитися? 10) Чому помер Аса і за яких умов він міг залишитися живим? 11) Чому ви навчилися в цій історії, найголовніші уроки особисто для вас?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *