ЯК ЕФЕКТИВНО ВИРІШИТИ БУДЬ ЯКИЙ КОНФЛІКТ?

Поделитесь статьёй или подпишитесь на обновления:

   «Зо своїм супротивником швидко мирися, доки з ним на дорозі ще ти, щоб тебе супротивник судді не віддав, а суддя щоб прислужникові тебе не передав, і щоб тебе до в’язниці не вкинули. Поправді кажу тобі: Не вийдеш ізвідти, поки не віддаси ти й останнього шеляга!» (Матв.5:25,26).

ЧАСТИНА 1. ПРО СУТНІСТЬ КОНФЛІКТІВ

Я зустрів на ринку одного свого приятеля декілька місяців тому. Ми не бачилися багато років і він не звик до мене лише в російськомовному образі. Я почав розмовляти рідною солов’їною років 7 тому. Що з ними зчинилося? Він кричав на весь ринок, обзивав мене останніми словами і звинувачував у тому, що я прихвостень український і тримаю ніс по вітру, невіглас і негідна людина. Я настільки був шокований, що найкраще що можна було зробити в ситуації, яка склалася, піти від гріха подалі, щоби не наробити глупостей.

Наше звичайне середовище – це відношення з людьми. Відношення неодмінно передбачають конфлікти. Саме слово «конфлікт» походить від латинського і  перекладається, як зіткнення. Конфлікт це протидія поглядів, яка носить емоційно негативний характер.

Я пішов від свого знайомого розлючений вкрай і пригнічений, процідив між зуби: «Пака! До побачення!». Я був ладен вбити того хлопця. Але мій інший бік моєї природи, промовляв розумні, мудрі речі: «Тобі не варто з тим хлопцем встрявати в жорстоку розмову. Ти втрачаєш мир і стаєш злим».

 1. Конфлікт це добра річ, яка виявляє що знаходиться в нашому серці, в душі. По міжлюдським відношенням можна сказати, що в серці людини. Чув нещодавно цікавий вираз, — поранений буде ранити, принижений буде принижувати, ображений буде ображати. Батьки, візьміть на озброєння. І направду, коли мене образили все що хоче моя духовна природа – відплатити образою. Мати добрі стосунки з добрими людьми, це просто, тому що не ранить гординю. Коли мене люблять та поважають тут і духовно напружуватися не треба. А от коли мене ображають, принижують – ось тут і відкривається все нутро, вся духовна слабкість духу, або, навпаки, сила духу.
 2. Чому ми злимося на інших людей? Тому що нам неприємно, боляче, тому що це піднімає наші негативні емоції. Але є більш глибока причина – тому що з нашої точки зору це не так. А ми це сприймаємо особисто. Нас принизили і нам боляче. Також нас дратує часто, коли людина коїть ті самі гріхи, що і ми.
 3. Конфлікт, це щось протилежне любові – тому це дуже погано. В Біблії безліч закликів, щоби ми любили один одного. «Нову заповідь Я вам даю: Любіть один одного! Як Я вас полюбив, так любіть один одного й ви!» (Iван.13:34). Коли ми конфліктуємо та не вирішуємо конфлікти, ми ідемо в бік протилежний любові.
 4. Конфлікт це зло, яке закриває вхід до Бога. Уявіть собі, що вам треба звернутися до Творця, і ви підходите до воріт, а вони зачинені. Ви стукаєте, ви кричите, — впустіть мене! Мені дуже потрібно! Бог, ти ж є любов! А Бог продовжує відповідати: «Тому, коли принесеш ти до жертівника свого дара, та тут ізгадаєш, що брат твій щось має на тебе, залиши отут дара свого перед жертівником, і піди, примирись перше з братом своїм, і тоді повертайся, і принось свого дара» (Матв.5:23,24). Поки я не вибачаю людину, поки я конфліктую, залишаюся вдалині від Бога. Чому так? Тому що Бог є любов і коли ти ненавидиш ближнього ти не можеш підходити до Бога. Любов з ненавистю не перетинається. Хіба що, коли ми просимо Божої допомоги отримати силу для мирного вирішення конфлікту.
 5. Конфлікт треба вирішувати, причому, достатньо прямо. Намагайтеся це робити і в цьому вправлятися. Хіба треба говорити про те, що конфлікт треба вирішувати? Так. В більшості випадків конфлікт заштовхнується глибоко в середину.
 6. Є дві звичайно – гріховні реакції на конфлікт. Один варіант – це сокира війни. Другий варіант це підвал мовчанки. Спочатку, про перший.

Сокира війни. Чим небезпечна сокира війни це ми добре знаємо. Гнів, крик, агресія аж до бійки, аж до вбивства. Пам’ятаєте, як Саул кидав списа в Давида? А згадаймо, як цар Ахашвероша (руск. Артаксеркс) кликав, щоби показати гостям, свою дружину красуню, а вона відмовилася. І що далі переживав той цар? «Та цариця Вашті відмовилася прийти за царським словом, що було передане їй через евнухів. І сильно загнівався цар, і в ньому горіла його лютість!» (Ест.1:12). Мені це нагадує кинутий на стіг соломи сірник, а далі з нього полум’я. Так ось, мудрий не допустить навіть кидання того сірника. А розумний, вчасно погасить той сірник, щоби не було другого етапу – коли починає горіти лютість. Як правило, людина дуже шкодує потім, після того, як себе жахливо поводить в гніві. Наговорить всіляких дурниць, зробить всіляких нерозумних вчинків, а потім сама ж і страждає.

Підвал мовчанки. Коли після конфлікту людина воліє мовчати, не піднімати гостру тему. Не  менш небезпечно. Чому?

— Накопичується отрута образи. Людина стає рабом цих неприємних обставин. Постійно прокручує ситуацію і розглядає різні варіанти відповіді.

 1. Конфлікт вирішений лише тоді, коли я перестаю про нього, насамперед, думати і говорити сам з собою, коли я перестаю його прокручувати, коли я перестаю їм жити і часто думати.
 2. Якщо ви не навчилися вирішувати конфлікти вони будуть повторюватися в таких самих ситуаціях.
 3. Коли треба дякувати Богові за конфлікт?

— Не тоді, коли я хочу помститися.

— Не тоді коли я зриваюсь і кричу.

Дякуйте за конфлікт, коли ви розумієте, що це Божий іспит для вас.

Дякуйте, коли розумієте, що конфлікт для того, щоби нас збудувати, збудувати нашу віру, надати нам мудрість у вирішенні складних ситуацій.

Дякуйте, коли Бог відкрив вам хто ви, нагадав про необхідність Творця у вирішенні складних питань.

ЧАСТИНА 2. ЯК ТРЕБА ВИРІШУВАТИ КОНФЛІКТ?

Нещодавно виклав пост у Фейсбуці, що я роблю вже 1946 днів, В тому пості написав, що в неділю ми молилися за нашого президента, якому зараз дуже складно, тим більше, що з’ясувалося, у нас лише в одеському порту втрачається щоденно 1.000.000 доларів. Що тут почалося!? І це почалося від прихильників минулого президента. Я жахливий, непорядний, тупий, жалюгідний, сліпий. І як тільки мене земля носить? Такої кількості коментарів, причому в більшості своїх неприємних, образливих коментарів, під постом ще ніколи не було. Я знов був розлючений і пригнічений. Але ж це вкрай невірний стан. Добрий стан це вирішення конфліктів і що ж було робити?

Яким чином треба вирішувати конфлікти? Давайте розглянемо

 1. «Швидко». Поспішайте та розумійте, що ви будете відкладати той момент, коли треба іти і миритися. І починаються виправдовування, — мені страшно, мені не зручно, та людина мене не зрозуміє. А можливо хай сам прийде він же ж перший почав. Це все відмовки. Покора Богові, — ось що примушує мене, насамперед іти і миритися, іти і вирішувати конфлікт.
 2. Від всього серця. Навіть частина серця якщо готова, а частина серця ні, тоді це не від всього серця. «Послухом правді очистьте душі свої через Духа на нелицемірну братерську любов, і ревно від щирого серця любіть один одного» (1Петр.1:22).
 3. Продовжуйте поводитися з любов’ю навіть коли з вами не хочуть вирішувати конфлікт. Чи доводилося вам чути від християн таку фразу, — зі мною перестали привітатися і я перестав? Я з однією жіночкою вітався 10 років, коли вона відвертала голову умисно, типу мене немає, намагаючись зробити висновок, що я людина невидимка. З часом, а саме, через 10 років, вона зі мною привіталася і почала далі вітатися. Я маю насолоду частенько її бачити в центрі міста і люб’язно відповідати на її вітання.
 4. Добре розуміючи, що в нас немає сил на мирне вирішення конфліктів, навіть на прощення. Саме тому ми звертаємося до Бога. Моліться за те, щоби Бог дав силу вирішувати конфлікти.
 5. Конфлікт не вирішиться поки ви не порозмовляєте з людиною, яка вас образила. Тому, прагніть розмовляти, а не мовчати. Ідіть до людини, яка вас образила, а не тікайте. Ідіть до людини перед тим, як ви будете розповідати всім іншим, яка та людина погана.
 6. Якщо ми шукаємо справедливості –ми, як правило, програємо. Проблема в тім, що у кожного свій погляд на ситуацію і нам всім може здаватися справедливе вирішення саме таке, яке іншому буде здаватися вкрай несправедливе. Є щось вище справедливості – це прощення та любов.

«Ви чули, що сказано: Око за око, і зуб за зуба» (Матв.5:38). Насправді мета цієї заповіді обмежити помсту. За один зуб лише один зуб. Але Христос перекреслює таку заповідь і стверджує повне прощення, яке будується на тому, що нас Бог вибачив. Отже, ми поступово переходимо до найважливішого розділу по нашій темі – прощення.

 1. І головне – прощення! Християнський інтернет часопис Мегапортал InVictory розповідає вражаючу історію: «Нельсон Мандела після 27 років тюремного ув’язнення був обраний Президентом Південно Африканської Респібліки і на церемонії інавгурації попросив піднятися до нього на платформу наглядача з його колишньої в’язниці. Пізніше він призначив архієпископа Дезмонда Туту главою офіційної урядової групи з приголомшуючим назвою «Комісія істини і примирення». Мандела намагався ухилятися від природного принципу відплати, дія якого він бачив у багатьох країнах, де одна пригнічена раса чи етнічна група відбирала владу в іншої.
  Протягом наступних двох з половиною років жителі ПАР слухали доповіді «Комісії істини і примирення» про виявлені нею злодіяння. Правила були прості: якщо який-небудь білий поліцейський або армійський офіцер добровільно здавався своїм обвинувачам, розкривав свій злочин і повністю визнавав свою вину, то він не міг бути засуджений і покараний за цей злочин. Прихильники жорсткого політичного курсу, бачучи, що злочинці залишаються на волі, бурчали про явну несправедливість, проте Мандела наполягав на тому, що країна потребує зцілення навіть більше, ніж в справедливості. На одному із засідань «Комісії істини і примирення» поліцейський на ім’я Ван де Брок розповів про інцидент, під час якого він разом з іншими офіцерами застрелив 18-річного хлопця і спалив його тіло. Вісім років по тому, він повернувся в цей же будинок і схопив батька убитого хлопця, а його дружину примусили дивитися, як поліцейські поклали її пов’язаного чоловіка на купу дров, облили бензином і підпалили.
  Коли жінці похилого віку, яка втратила спочатку сина, а потім — чоловіка, надали слово, зал суду притих в очікуванні. «Чого б ви хотіли щодо містера Ван де Брока?» — запитав суддя, і ця жінка відповіла, що хоче, щоб Ван де Брок відправився на те місце, де він спалив тіло її чоловіка, і зібрав там прах, щоб вона могла гідно поховати його. Низько опустивши голову, поліцейський кивнув на знак згоди.
  Тоді жінка попросила ще про одне: «Містер Ван де Брок забрав у мене сім’ю, і тому у мене залишилося багато нерозтраченої любові. Я б хотіла, щоб він двічі на місяць приходив в гетто і проводив зі мною день в ролі мого сина. І ще я хочу, щоб містер Ван де Брок знав, що він прощений Богом, і що я теж прощаю його. І в знак того, що моє прощення реально, я хочу обійняти його ».
  Коли літня жінка попрямувала до трибуни свідків, в залі суду хтось раптом заспівав «О, благодать», але Ван де Брок не почув цього гімну. Він надміру почуттів він втратив свідомість». Вражаюча історія, яка навчає нас Божому, надприродному прощенню.

На закінчення наших роздумів розглянемо таблицю рівнів вирішення конфліктів.

СХОДЕНКИ ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТІВ

 

Як бачимо, вищий рівень – не просто забути конфлікт, а молитися, робити добро і бажати найкращого тим, хто завдав мені біль. «А Я вам кажу: Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує, щоб вам бути синами Отця вашого, що на небі, що наказує сходити сонцю Своєму над злими й над добрими, і дощ посилає на праведних і на неправедних. Коли бо ви любите тих, хто вас любить, то яку нагороду ви маєте? Хіба не те саме й митники роблять? І коли ви вітаєте тільки братів своїх, то що ж особливого робите? Чи й погани не чинять отак? Отож, будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!» (Матв.5:44-48).

Врешті решт, щастя, до якого ми всі так прагнемо, воно і в тому, щоби навчитися по Божому вирішувати конфлікти. Саме про це говорить наш Господь та Спаситель: «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть» (Матв.5:9).

P.S. Зі знайомим, що накричав на мене на ринку пішов і замирився. Тепер ми з ним маємо люб’язні розмови і все тому, що мав намір знайти мир, а Бог мені в цьому сильно допоміг, бо це Його воля на вирішення конфліктів. З тими, хто мене жорстко критикував, маю намір зустрітися і не шукати скандалу, але шукати миру. Хочу навчитися всіх вибачати, тому що Бог нас вибачив. Тримати це в пам’яті і дотримуватися саме такого напрямку.

ПИТАННЯ: 1) Що таке конфлікт? 2) Чи часто ви потрапляєте в ситуацію конфліктів? Як ви переважно вирішуєте? 3) Скажіть тільки чесно, частіше ви заминаєте конфлікт, ігноруєте чи ідете та вирішуєте? 4) Чому конфлікт це погано? 5) Що доброго в конфліктах? 6) Чому Бог не буде відповідати людині, яка приходить до Нього з невирішеними конфліктами? 7) Коли можна вважати конфлікт вирішеним? 8) Чому не варто шукати справедливості, а швидше милосердя на любові? 9) Як крок за кроком треба вирішувати конфлікти? 10) Згадайте піраміду рівнів вирішення конфліктів? 11) Як відтепер ви будете вирішувати конфлікти, декілька головних правил?

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *